Victorie chinuită a lui Dinamo cu Pandurii lui Grigoraş

Dinamo şi Pandurii s-au întâlnit în această seară într-un meci contând pentru etapa a 12-a a Ligii 1, pe un frig cu totul şi cu totul neobişnuit pentru această perioadă a anului, acest lucru influenţând atât evoluţia jucătorilor cât şi prezenţa suporterilor la stadion.

Dinamo începe curajos partida, iar în minutul 6, deschide scorul prin Alexe, care marchează cu un şut plasat pe lângă Gliwa.

Dinamoviştii nu au apucat nici să îşi tragă sufletul, că gorjenii le-au şi tăiat aripile printr-un gol marcat de Roman. Deşi elevii lui Grigoraş au dominat-o pe Dinamo tot restul reprizei, aceştia nu au reuşit să mai marcheze, iar prima parte s-a terminat la egalitate.

În repriza a doua, tot gorjenii au avut posesia, iar după numai 5 minute de la reluarea partidei, apărarea câinilor mai greşeşte o minge, iar Mihai Roman realizează dubla, profitând de ocazia ivită.

După primirea celui de-al doilea gol, antrenorul câinilor, Flavius Stoican, a simţit că echipa nu merge aşa cum trebuie, aşa că i-a scos pe Durimel şi Steliano Filip şi i-a introdus pe Bilinski şi Rotariu, în speranţa că mai pot face ceva.

Schimbarea celor doi jucători s-a dovedit a fi prolifică pentru Dinamo,  jocul echipei schimbându-se radical. Astfel, în minutul 61, Dorin Rotariu egalează după o greşeală a apărării echipei lui Grigoraş.

Timp de 30 de minute, roş-albii au încercat asiduu să marcheze golul vicotriei, în timp ce Pandurii lui Grigoraş nu şi-au mai făcut apariţia la poarta apărată de Marc.

În minutul 90, autorul ambelor goluri ale gorjenilor, Mihai Roman, este eliminat pentru cumul de cartonaşe, iar Dinamo profită de superioritatea numerică, Bilinski marcând golul de 3 puncte după o bâlbâială în suprafaţa de pedeapsă.

Collins Fai este şi el eliminat pentru cumul de cartonaşe, dând prilejul Pandurilor să încerce să egaleze după restabilirea echilibrului numeric, însă nu reuşeşte, iar partida se termină 3-2 pentru bucureşteni.

Echipele de start:

Dinamo: T. Marc – Fai, Durimel, Cordoş, Grecu – Bărboianu, Boubacar – C. Matei, V. Lazăr, S. Filip – Alexe. Rezerve: Kovacs, Ad. Popa, Nedelcearu, Miranda, Gavrilă, D. Rotariu, Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican

Pandurii: Gliwa – Pleaşcă, Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Nistor, Shalaj – Iorga, Matulevicius, Roman. Rezerve: Stanca, Buleică, Shamsin, Ungurusan, I. Constantin, Nicoara, Predescu. Antrenor: Petre Grigoraş