Ultimele sfertfinaliste ale Cupei României: Pandurii, Petrolul și CFR

Cel mai important meci al acestei zile a fost între Rapid și CFR, care s-a transformat într-un adevărat spectacol fotbalistic, cu turnuri de scoruri și îmbrânceli între jucători.

La capătul unui meci intrigant în Giulești, CFR Cluj devine a opta sfertfinalistă a Cupei României. Rapid a preluat conducerea scorului încă din minutul 10, prin penalty-ul transformat cu greu de Pancu. Până la pauză, cele două echipe s-au încurcat mai mult pe terenul de fotbal decât să poată lega 4-5 pase consecutive. Echipa lui Vasile Miriuță a presat imediat după pauză, atunci când nou-intraţii Ivanovski şi Chanturia au adus prospeţime în faza de atac. Egalarea a venit abia în minutul 79, când Tiago Lopes a trimis perfect în faţa porţii, de unde Dore a reluat în plasă. Șapte minute mai târziu, georgianul Chanturia spulberă speranțele rapidiștilor și face 2-1 pentru CFR Cluj. În prelungiri spiritele se încing între jucători, după ce arbotrul le refuză pe bună dreptate un penalty ardelenilor, care deja sunt calificați în faza sferturilor Cupei României.

Echipele de start:

Rapid București: Bornescu – Tînc, Mera, Al. Iacob, Mendy (Savin 53′) – Martin, E. Dică, Rui Miguel, I. Roşu – Pancu, Boukaka (Alex Coman 64′)
Antrenor: Marian Rada

CFR Cluj: Felgueiras – Tiago Lopes, Larie, I. Rada, Camora – Muniru, Monroy – Jakolis, Tade (Ivanovski 46′), Fl. Costea (Chanturia 46′) – F. Dore
Antrenor: Vasile Miriuță

Răduț la meciul cu Oțelul Galați (Cupa României)

Jocul deschis de la Galați s-a văzut și pe tabela de marcaj chiar după primul sfert de oră, ambele echipe reușind să înscrie până atunci în poarta celeilalte. Apoi ocaziile au curs una după alta, însă fără o finalizare reușită, până spre epuizarea primelor 45 de minute, când Cristea a înscris cu capul din 6 metri după o centrare perfectă a lui Dan Popescu. Imediat după pauză Tibor Selymeş și-a montat echipa astfel încât gazdele să nu poată să pătrundă în careul moldovenilor, însă Momcilovic găsește un culoar și îi aranjează mingea lui Erico cu două minute înainte de final, iar brazilianul trimite în plasă din interiorul careului de 6 metri. După ce Erico a trimis meciul în prelungiri, fratele său, Elton, face 3-2 pentru Pandurii după un corner în debutul celei de-a doua părţi și gorjenii pleacă calificați de la Galați.

Oțelul Galați: Hotoboc – Murgoci, Mişelăricu, Leca, D. Popescu– Tavares, Karlik – Grădinaru (Brigido 57’), Cernat, I. Popa (St. Cucu 80’)– Cristea (Jula 67’)
Antrenor: Tibor Selymeş

Pandurii Târgu Jiu: Gliwa – Unguruşan, Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Nistor, C. Predescu – Buleică (Iorga 69’), Răduţ (Pleaşcă 64’), Nicoară (Shalaj 58’)
Antrenor: Petre Grigoraş

Rapid CFR Suceava - Petrolul Ploiești (Cupa României)

La Suceava, Petrolul reușește calificarea cu greu în fața unei echipe din liga secundă. Primul gol al partidei a venit în minutul 27, când Ipsa înscrie dintr-un corner executat de pe partea stângă. Plecați încrezători la vestiare după o repriză dominată de aceștia, Petrolul începe mai relaxat a doua jumătate a partidei, când sunt luați prin surprindere de șutul lui Marius Matei de la marginea careului de 16 metri. Entuziasmați de golul egalării, moldovenii încurcă poarta, prin devierea lui Velescu, la nici un minut de la primul gol al lor și Rapid CFR Suceava este din nou condusă pe tabela de marcaj. Asediul prahovenilor continuă la poarta lui tânărului Roheţki, care nu poate reține șutul lui Hadad și Petrolul se distanțează la scorul de 3-1. Scade ritmul jocului împreună cu scurgerea timpului, însă Sumănariu găsește curajul de a pune probleme apărării „lupilor” și reduce din diferenţă cu un şut din interiorul careului chiar cu câteva secunde înainte de fluierul de final al arbitrului.

Rapid CFR Suceava: Roheţki – Bălan, Ferariu, Velescu, Semeghin – Sumanariu, Sfrijan, Apostol, Negru, Marinkovic, Matei
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Petrolul Ploiești: Bolboaşă – Peteleu, Ipsa, Satli, Beţa – Hadad, Marinescu – Priso, Albin (Alcenat 87′), Nepomuceno – Pastorini
Antrenor: Răzvan Lucescu