Tecău și Roger sunt în sferturi la Miami

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Miami, grație victoriei cu 6-7, 6-2, 10-2 în fața columbienilor Juan Sebastian Cabal și Robert Farah.

Perechea româno-olandeză s-a impus în doar oră și 29 de minute în fața columbienilor, aceasta fiind a doua victorie în fața aceluiași cuplu, după cea de anul trecut i-a depășit cu scorul de 1-6, 7-6, 10-5 în optimile Mastersului de la Shanghai.

În debutul meciului de astăzi, Horia și Julien au mers cot la cot cu adversarii, până în tie-break, unde cuplul româno-olandez au cedat din cauza unor greșeli neforțate. În setul secund, Tecău și Rojer au revenit și s-au impus datorită unui break, ca în decisiv să conteze experiența acestora și să-și fructifice calificarea în sferturi la un turneu ATP Masters.

Datorită acestei victorii, favoriții cu numărul 4 a competiției americane și-au asigurat un cec de 36.770 dolari și 180 de puncte ATP.

În sferturi de la Miami, Tecău și Rojer vor înfrunta cuplul american John Isner/Sam Querrey.