Surprize în „optimile” Cupei României! Steaua se califică în minutul 89, iar Dinamo este eliminată

Primele meciuri ale optimilor de finală din Cupa României, le-a avut ca protagoniste pe cele mai importante cluburi din țară, Steaua și Dinamo București, care vor disputa vineri, pe Arena Națională, de la ora 20:30, primul derby al acestui sezon. Până atunci, roș-albaștrii au avut ceva emoții în meciul cu CSMS Iași contând pentru sferturile competiției naționale, iar echipa lui Flavius Stoican a ratat calificarea în fața surprinzătoarei CS Mioveni.

Chiar dacă echipa lui Costel Gâlcă a fost decimată după accidentările de la Târgu Mureş și a fost cu cei mai importanți jucători menajați pentru meciul cu Dinamo, steliştii au reușit calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins-o pe CSMS Iaşi, scor 1-0.

Partida dintre o echipă a Stelei mai mult experimentală și o echipă tânără a Iașiului a fost lipsită de spectacol, singurele ocazii ale meciului venind abia după minutul 80, când Bădic a tras peste poarta lui Cojocaru din 10 metri, ca apoi Matei să-l întindă, la poarta Iașiului, pe Grahovac.

Golul victoriei marcat de Nicușor Stanciu, din minutul 89, a evitat prelungirile, iar Steaua a devenit prima sfertfinalistă a Cupei României.

„A fost foarte greu. În partea a doua am stat mai jos şi ei şi-au creat nişte ocazii din care puteau înscrie. Sper să recuperăm cât mai mulţi jucători pentru meciul cu Dinamo şi să-l câştigăm. Din câte ştiu, se fac eforturi să-l recuperăm pe Keşeru, iar el să fie apt pentru vineri. Am pierdut un singur meci ca jucător împotriva lui Dinamo, dar acum sunt antrenor. Am încredere că vom câştiga acest meci, dar Dinamo e o echipă de respectat, cu jucători tineri”, a declarat Costel Gâlcă după meci.

Echipele de start:

CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Creţu, Cr. Munteanu (Plămadă ’32), Ţigănaşu – Novac, Olah – Ciucur, Wesley, Bole (Bădic ’80) – Onduku.
Antrenor: Nicolo Napoli

Steaua București: Cojocaru – Râpă, Luchin, Filip, Toşca – Bourceanu, Breeveld – Matei, Neagu, Stanciu – Vâlceanu (Măcriş ’83).
Antrenor: Constantin Gâlcă

1414520352_002

De cealaltă parte, Dinamo a părăsit Cupa României, fiind eliminată de echipa antrenată de fostul mare jucător al „câinilor”, Claudiu Niculescu.

CS Mioveni, formația din liga a doua care a eliminat-o și pe deținătoarea trofeului, Astra Giurgiu, a reușit o nouă surpriză datorită unui gol marcat de Ayza în minutul 23, care a profitat de o mare greșeală în apărarea dinamoviștilor.

Echipa lui Flavius Stoican a atacat în disperare pe tot restul partidei, însă incursiunile lui Lazăr și Matei nu au putut trece de defensiva adversă, astfel că CS Mioveni jobilează un nou succes alături de Claudiu Niculescu.

„Mă bucur că am trecut mai departe, ne doream asta. Îmi pare rău de Dinamo, dar sunt profesionist și-mi fac treaba acolo unde sunt plătit. Sper ca Dinamo să câștige vineri seara cu Steaua”, a spus antrenorul argeșenilor.

„E dificil, am plecat ca favoriţi şi am pierdut. Sînt convins că Niculescu va deveni un mare antrenor. Am primit un gol pe o greşeală a noastră. E tristeţe mare. Am avut ocazii multe, dar nu am marcat. Asta ne-a costat. Va fi destul de greu să batem Steaua, dar nu imposibil. Ei au mulţi jucători de echipă naţională, asta înseamnă că nu pot fi învinşi”, a declarat Flavius Stoican.

CS Mioveni: Popescu – Negoiţă, Calvin, Rada, Ed. Stoica – Răuţă, Dragalina, Galan, Popa (Biceanu 82) – Ayza (Mazilu 80), A. Nilă (Vintilă 74)
Antrenor: Claudiu Niculescu

Dinamo București: Marc – Bărboianu, Nedelcearu, Cordoş, Grecu – Miranda (Lazăr 43), Elton – Gavrilă (Matei 46), Rotariu, Alexe (Șerban 80)- Bilinski
Antrenor: Flavius Stoican

Astăzi se vor disputa alte 3 meciuri din optimile Cupei României, dintre ASA Târgu Mureş și Ceahlăul, CS U Craiova și Viitorul, FC Braşov și U Cluj.