Steaua urcă pe primul loc după victoria cu ASA Târgu Mureș

• Alexandra Rusu
  • 4 aprilie 2016
  • Sport

Steaua București a învins-o pe ASA Târgu Mureș cu scorul de 2-1, duminică seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci contând pentru etapa a cincea a play-off-ului Ligii I de fotbal.

Campioana s-a impus prin golul lui Adrian Popa (40′) și autogolul lui Ivan Gonzalez (84′), în timp ce pentru vicecampioană a înscris de la punctul cu var fostul jucător al Stelei, Pablo Brandan, după un penalty comis de Rîpă (62′).

Steaua a dominat prima repriză și a ratat ocazii de gol prin Gabriel Enache (5′), Fernando Varela (21′), Thaer Bawab (24′) și Nicușor Stanciu (44′).

ASA a dat o replică mai bună după pauză, ratând două ocazii bune, prin Claudiu Voiculeț și George Țucudean în minutele 51 și 60.

Astfel, Steaua urcă pe primul loc, până la meciul Astrei, fiind singura echipă neînvinsă din play-off. De cealaltă parte, ASA a ajuns la cinci etape fără victorie, remizând în două și pierzând de trei ori.