Steaua şi Astra nu au strălucit în Ghencea

Campioana şi vice-campioana din sezonul trecut au remizat alb în Ghencea, după 90 de minute în care nu au oferit spectacolul fotbalistic aşteptat de toată lumea.

Startul partidei a fost dat de obişnuitele scandări ale faniilor stelişti pentru Dinu Gheorghe, care nu a ezitat să le răspundă şi să îi provoace (foto în galerie).

Prima repriză a aparţinut în întregime giurguvenilor, care au avut nu mai puţin de 9 ocazii la poarta Stelei, toate finalizate cu şut. Elevii lui Gâlcă s-au apropiat şi ei de poarta Astrei, dar nu au reuşit să trimită mingea spre poartă decât de 3 ori, singurul lucru notabil fiind accidentarea lui Rusescu din minutul 38, înlocuit de Nicolae Stanciu.

În cea de-a doua repriză, Steaua şi-a arătat stofa de campioană şi au luat cu asalt buturile apărate de Silviu Lung Jr., împinsă de la spate de fani, care au încins atmosfera în Templu (foto în galerie).

După şuturile lui Chipciu şi al lui Keşeru, din minutele 48, respectiv 50, steliştii au cerut penalty la intervenţia lui Enache asupra neobositului Chipciu, însă arbitrul partidei, Ovidiu Haţegan, a refuzat.

Au urmat apoi 15 minute în care Steaua a atacat necontenit poarta Astrei, însă fără vreun rezultat, iar în minutul 68 a cerut penalty pentru a doua oară, la incursiunea lui Sânmărtean în careu.

După acest moment Astra a revenit în joc şi a echilibrat balanţa ocaziilor.

Într-un final, nici una dintre echipe nu a izbutit să marcheze vreun gol, iar partida s-a terminat un 0-0 sec.

Steaua: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Toșca (Latovlevici 69) – Prepeliță, Breeveld (G. Iancu 71) – Sânmărtean, Rusescu (N. Stanciu 36), Chipciu – Keșeru. Antrenor: Costel Gâlcă.

Astra: Lung jr – Pliatsikas, Oros, Ben Youssef, Junior Morais- Takayuki, Laban – Enache (Yahaya 90+1), Budescu (Cristescu 87), De Amorim – Bukari (L. Rus 89)