Steaua, semifinalista Cupei României alături de Petrolul Ploiești și echipele clujene

În această săptămâna s-au jucat sferturile de finală ale Cupei României, în urma cărora s-au calificat CFR Cluj, U Cluj, Petrolul şi Steaua București. Campioana României este cea mai bine cotată echipă dintre adversare pentru câștigarea celui de-al 55-lea trofeu din istorie.

Steaua s-a deplasat cu echipa a doua la Craiova pentru a disputa ultimul meci al sferturilor Cupei României, pe care l-a și câștigat prin penalty-ul transformat de Raul Rusescu în repriza secundă. Dacă în prima repriză oltenii păreau amorțiți pe gazonul fără viitor al stadionului „Ion Oblemenco” și steliștii au resetat atmosfera din Bănie prin câteva ocazii mari, cel mai memorabil moment fiind cel oferit de Stanciu din minutul 37, jucătorii s-au mobilizat în pauză, ca în a doua parte a meciului să fie mai eficienți.

Jucătorii lui Cârțu și Săndoi i-au ținut în propria jumătate de teren pe roș-albștrii condamnați de culorile pe care le poartă ilegal, mai nou, dar ghinionul tot s-a îndreptat spre echipa Olguței, astfel că Rusescu a înscris în minutul 69 dintr-un penalty discutabil obţinut de Râpă, după ce Bălgrădean a faultat în careu. De altfel, atacantul Stelei a fost singurul marcator al partidei, până la final CS U Craiova nereușind să treacă de defensiva impusă de Costel Gâlcă.

Echipele de start:

CS U Craiova: Bălgrădean – Tîrnăcop, Izvoranu, Frăsinescu, Vătăjelu – Madson (Sin 90′), Brandan, Mateiu – Băluţă (Herghelegiu 46′), Bawab, Ferfelea (Cîrstea 74′)
Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârţu

Steaua București: Cojocaru – Râpă. Luchin, Papp, Latovlevici – Breeveld, Prepeliţă – Stanciu, Neagu (Sânmărtean 63′), Toşca (Chipciu 46′) – Rusescu (Adi Popa 78′)
Antrenor: Costel Gâlcă

juan albin

În cealaltă partidă a zilei, Petrolul Ploiești a reușit să se califice pentru a doua oară consecutiv în semifinalele Cupei României, chiar dacă conducătorii echipei prahovene sunt arestați și anchetați de DNA pentru evaziune fiscală și spălare și bani. Norocul lupilor a surâs în minutul 88, când uruguayanul Juan Albin a înscris cu un şut la colţul lung al porţii lui Stăncioiu, deși ASA Târgu Mureş a fost echipa mai eficientă din teren.

Echipe de start:

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Sepsi, Constantin, Bejan, Feussi – Gorobsov, Mureşan – Voiculeţ, Goga, Hora – Henrique
Antrenor: Cristian Pustai

Petrolul Ploiești: Pecanha – Alcenat, Ipsa, Satli, Beţa – Filip, De Lucas – Nepomuceno, Albin, Teixeira – Tamuz
Antrenor: Gheorghe Mulţescu

ceppelini-gol-u-cluj
La meciul dintre Universitatea Cluj și Panduri Târgu Jiu, someșenii au învins cu același rezultat minimal, chiar dacă nu au au avut un joc strălucit. Execuția care i-a adus în semifinalele Cupei României pe clujeni a fost reușită de Pablo Ceppelini în minutul 55, dintr-o centrare a lui Vasilică Cristocea, care i-a permis să lovescă mingea la colțul lung, chiar și fără preluare. George Ogăraru a fost inspirat prin introducerea uruguayanului pe teren, pentru că doar peste zece minute a și marcat, antrenorul având posibilitatea să le replice fanilor contestatari prin această calificare așteptată de 19 ani.

Universitatea Cluj: Panagopoulos – Jovanovic, Skvorc, Ninu, Bambara – Costin, Cristocea – Gravenberch, Stojanovic, Mengolo – Lemnar
Antrenor: George Ogăraru

Pandurii Târgu Jiu: Gliwa – Unguruşan, Elton, Erico, Momcilovic – Nistor, Anton – Buleică, Răduţ, Shalaj – Roman
Antrenor: Petre Grigoraș

Cel mai interesant meci al sferturilor de finală a Cupei României s-a disputat la Pitești între CS Mioveni și CFR Cluj, unde s-au marcat nu mai puțin de 7 goluri pe un gazon-patinoar. Echipa lui Marius Niculescu din liga secundă a fost aproape de a produce o nouă surpriză după ce a condus echipa transilvăneană cu scorul de 3-0 prin reușitele lui Bogdan Stoica, Andrei Nilă și Marius Gălan. Dar CFR a știut să revină spre finalul meciului și chiar să-l câștige în prelungiri prin golul marcat de Marko Ivanovski, deși la golul egalării a fost o fază controversată, la care gazdele aşteptau să primească mingea înapoi de la adversar, dar clujenii au continuat faza care a finalizat-o Tade ulterior. Acuzele au continuat la adresa lui Dragoș Istrate după epuizarea timpului de joc, însă CCA a confirmat decizia luată corect de arbitru, transmițând printr-un comunicat oficial că golul a fost perfect valabil şi faza nu trebuia oprită.

CS Mioveni: O. Popescu – C. Negoiţă, Calvin, Stoica, Stan – Răuţă, Biceanu, Galan – A. Popa, Ayza, Nilă
Antrenor: Claudiu Niculescu

CFR Cluj: Felgueiras – Susici, Larie, I. Rada, Camora – Petrucci, Muniru, Jazvici, Jakolis – Tade, Dore
Antrenor: Francisc Dican