Steaua resuscitată de noile transferuri

Steaua s-a impus în această seară în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş, după o partidă dominată autoritar.

Echipa din Ghencea a început bine partida, cu un pressing avansat, iar insistenţele Stelei au dat roade în minutul 13, atunci când Keşeru a marcat din pasa dată de Lucian Sânmărtean în spatele apărării Gazului.

După gol, elevii lui Gâlcă au continuat să atace buturile apărate de Pleşca, însă aceştia nu au reuşit să mai marcheze până la pauză.

De asemenea, în prima repriză, steliştii au cerut penalty de 3 ori, o dată pentru un presupus henţ, a doua oară pentru un fault la Chipciu, iar ultima dată după un fault la Rusescu, care a şi văzut cartonaşul galben pentru simulare, dar arbitrul partidei, Robert Dumitru, nu l-a acordat pe nici unul.

Steaua a început cea de a doua repriză aşa cum a terminat-o pe prima, atacând poarta medieşenilor, iar în minutul 49, Sânmărtean reuşeşte un gol fabulos direct din corner.

Elevii lui Costel Gâlcă au continuat să atace Gazul, iar în minutul 61, Keşeru mai marchează o dată cu un şut de la colţul careului, tot dintr-o pasă de la Sânmărtean.

După primirea celui de al treilea gol, Cristi Dulca a reacţionat şi i-a introdus în teren pe Cristea şi Llullaku, acest lucru schimbând faţa echipe sale, care a reuşit astfel să marcheze golul de onoare în minutul 69, prin noul intrat, Llullaku.

Partida se termină astfel 3-1, iar Steaua obţine o victorie de moral înainte de debutul în grupele Europa League de joi seara, cu Aalborg.

Urmăriţi în videoclipul de mai jos ce a declarat antrenorul Costel Gâlcă la conferinţa de presă.

Steaua: Arlauskis – Râpă, Luchin (Papp 83), Szukala, Latovlevici – Sânmărtean (N. Stanciu 73), Breeveld – Ad. Popa, Rusescu (Vîlceanu 88), Chipciu – Keşeru. Antrenor: Costel Gâlcă

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, Trtovac, Mujdragic, Buzean – R. Roberto (Llullaku 68), Enescu (Cristea 64), Todea, Avram – Figliomeni (D. Roman 75), Buziuc. Antrenor: Cristi Dulca