Steaua le permite celor de la ASA Târgu Mureș să devină lideri în campionat

ianis zicu

ASA Târgu Mureş a ieșit învingătoare în duelul campionatului, disputat pe Arena Națională, în faţa Stelei, scor 1-0, după unicul gol marcat de Ianis Zicu.

Încă din primele minute, inițiativa ofensivă a ardelenilor a fost vizibilă pe terenul de fotbal, iar în minutul 7, Ousmane N’Doye a ratat o mare șansă de a deschide scorul, însă optarul de la ASA a trimis puţin peste poarta lui Arlauskis.

Roş-albaştrii au revenit în joc abia după mijlocul primei reprize, când Alexandru Chipciu a tras un şut puternic de la 25 de metri, însă Edi Stăncioiu a fost la post şi a respins în lateral. Începând cu minutul 24, echipa lui Gigi Becali a avansat dinspre echilibrul dintre jocul prestat de jucători către o dominație la nivel de execuții și explozii care anunțau un duel decisiv.

Totuși, primii care au marcat, au fost ardelenii. În minutul 37, Ianis Zicu a scăpat lejer din marcajul lui Cristi Tănase şi a înscris din 6 metri, după o lovitură de colţ executată de Voiculeţ. Până spre finalul reprizei, au mai curs ocazii de ambele părți, însă tabela a rămas nemodificată.

În repriza secundă, echipa antrenată sau nu de Costel Gâlcă au provocat o stare de asediu la poarta lui Stăncioiu. Primul care l-a încercat pe portarul oaspeților a fost Ţucudean, însă şutul său a trecut puţin pe lînga bara lui ASA. Au urmat apoi ghinionistul Guilherme, neinspiratul Iancu și atletul Popică, care și-au demonstrat ineficiența în fața unității adversarilor.

Unicul moment discutabil s-a petrecut cu 9 minute înainte de final, când Steaua putea beneficia de un penalty, după ce Sepsi a făcut hentz în careul de 16 metri, însă arbitrul adițional a decis să lase meciul să continue, pentru neintenția jucătorului de la ASA.

Finalul de meci a devenit o oază de fericire pentru mureșeni, pentru că i-au adus pe primul loc în campionatul românesc, iar șansele de a cuceri titlul Ligii 1 din acest an sunt foarte ridicate. Mai rămân 5 etape din acest sezon, iar ASA Târgu Mureș a acumulat 62 de puncte, în timp ce Steaua este la a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu și are un handicap de două puncte față de ardeleni.

Echipele de start:

FCSB Steaua București: Arlauskis – Râpă, Varela, Toşca, Guilherme – Bourceanu (G. Iancu 60), Prepeliţă – A. Popa, Chipciu, Tănase – Ţucudean
Antrenor: Costel Gâlcă

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – N’Doye, G. Mureşan – Zicu (Manolov 77), Voiculeţ, Bumba (Goga 85)- Axente (Hora 68)
Antrenor: Liviu Ciubotariu

_MG_7734 _MG_7740 _MG_7743 _MG_7746 _MG_7747 _MG_7748 _MG_7751 _MG_7753 _MG_7758 _MG_7760 _MG_7770 _MG_7771 _MG_7791 _MG_7800