Steaua câstigă la Ploieşti după un meci extrem de spectaculos şi redevine lider

Steaua a învins cu 3-2 (2-1 la pauză) Petrolul, pe stadionul „Ilie Oană“, în una dintre cele mai spectaculoase partide ale începutului de sezon şi rămâne lider in Liga 1 după 8 etape. Într-o atmosferă incediară creată de fanii , celor două formaţii şi au împărţit ocaziile în începutul meciului, Tamuz, Chipciu şi Rusescu trecând de puţin pe lângă deschiderea scorului. Steaua a fost cea care a trecut în avantaj după golul din minutul 14 al lui Alexandru Chipciu, care a înscris cu un şut superb de la aproximativ 25 de metri, trei minute mai târziu Keşeru a dus scorul la 2-0 după ce a deviat cu capul o centrare perfectă a lui Sânmărtean,  Tamuz a redus din diferenţă în minutul 27 cu un şut din interiorul careului mic, după o centrare a lui Priso şi petroliştii au început să spere.

„Lupii Galbeni” au ieşit foarte decişi de la cabine şi, pe un moment de relaxare al campionilor, au reuşit egalarea în minutul 59′ prin acelaşi Toto Tamuz, roş-albaştrii s-au trezit din şoc, au forţat, iar Varela a adus golul victoriei cu 17 minute înainte de final, după un şut al lui Rusescu resprins greşit de Pecanha. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, Petrolul nu a mai putut forţa din nou egalarea, iar Steaua revine pe primul loc in Liga 1, la 2 puncte peste CFR Cluj. „Lupii” s-au vândut greu, dar nu au reușit să treacă peste complexul numit Steaua, 11 ani trecând de la ultima victorie a “lupilor în fața “roș-albaștrilor”.

Eu zic că meritam mai mult, am avut o atitudine bună, pozitivă. Cred că am dominat-o pe Steaua perioade lungi. Ne-am ridicat la nivelul adversarului și chiar i-am depășit pe steliști în multe momente. E păcat că am ratat niște ocazii, dar am respectat fotbalul, am respectat suporterii, am atacat, dar având carențele grave de pregătire fizică. Teixeira și Albin sunt doi jucători care pot decide jocul, sigur că s-a simțit absența lor. Ei la ce lot au avut s-au mai întărit, iar noi am mai slăbit cu patru jucători. Cred că i-am dominat pe jucătorii care au mai multe campionate în spate și multe trofee„, a declarat la final tehnicianul Petrolului, Gheorghe Mulțescu, aflat la primul meci de la revenirea pe banca ploieştenilor.

„Venim după un meci foarte greu cu Aalborg, am avut un moment în care am cedat conducerea jocului. Petrolul a profitat şi a marcat două goluri. Dar cred că am avut ocazii şi am meritat. Nu sunt normale incidentele dintre suporteri, sper să nu mai văd aşa ceva. Petrolul a avut momente când putea câştiga meciul, dar am reuşit să ne redresăm şi să marcăm golul victoriei. Nu comentez arbitrajul. Victoria contează pentru moralul nostru, am câştigat pe un teren greu, venim după un efort extraordinar. Keşeru mi-a spus la pauză că are unele dureri, iar pe Latovlevici l-am schimbat pentru că aşa am decis. Sper să mergem cât mai bine în campionat, Cupa României şi Cupa Ligii”, a declarat Costel Gâlcă pentru Look TV.

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson (Satli ’46), Fanchone – De Lucas, Mustivar – Nepomuceno (Astafei ’57), Marinescu (Gallegos ’80), Priso – Tamuz. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Steaua: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Latovlevici (Toşca ’61) – Prepeliţă, Sânmărtean – Ad. Popa, Rusescu (Breeveld ’83), Chipciu – Keşeru (Stanciu ’70). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Gerson ’10, Astafei ’58 / Ad. Popa ’19, Szukala ’80