Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Tianjin

Sorana Cîrstea a încercat să revină în Top 100 WTA prin participarea sa în cadrul turneului de la Tianjin, dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari, însă românca a fost învinsă în sferturile competiției de chinezoaica Saisai Zheng, locul 112 WTA, scor 6-4, 2-6, 6-1.

Sorana Cîrstea a ratat calificarea în prima ei semifinală WTA din acest sezon, după un meci disputat timp de două ore și opt minute în fața adversarei Saisai Zheng. Românca a făcut foarte multe greșeli neforțate, care i-au permis chinezoaicei să-și impună jocul și să închidă partida la setul decisiv, scor 6-4, 2-6, 6-1.

Pentru accederea în sferturi la Tianjin, Sorana Cîrstea va primi 60 de puncte WTA şi un cec în valoare de 5.900 dolari.