Simona Halep se va confrunta cu Garbine Muguruza la Stuttgart

Simona Halep şi Garbine Muguruza

Simona Halep, a doua favorită a turneului de la Stuttgart, va avea un adversar dificil încă din meciul debutant, la simplu, pe zgura germană.

Simona Halep se va confrunta în turul secund de la Stuttgart cu iberica Garbine Muguruza, în faţa căreia românca nu s-a impus niciodată.

Muguruza, locul 20 WTA, a trecut în primul tur de Barbora Strycova, locul 23 WTA, scor 6-1, 6-4, după o oră şi 15 minute.

În cele două dueluri de până acum, Muguruza s-a impus de fiecare dată, mai întâi la Wuhan, în turul doi, în 2014, scor 2-6, 6-2, 6-3, şi în februarie, în Fed Cup, scor 6-4, 6-3.

Dacă o va depăşi pentru prima dată pe iberică, Simona Halep va da peste Sabine Liscki, Sara Errani sau Agnieszka Radwanska în sferturi, cel mai probabil o va avea ca adversară în semifinale pe Caroline Wozniacki, iar dacă va ajunge în finală, se va reedita duelul finalelor de pe zgură de anul trecut de la Madrid şi Paris, unde Halep şi Şarapova şi-au etalat calităţile fizice.

Miza acestui turneu este detul de importantă pentru Simona Halep, care are posibilitatea de a urca pe locul secund în ierarhia mondială. Pentru această performanţă, românca trebuie să ajungă cel puţin până în sferturile competiţiei cu premii în valoare de 731,000 euro, iar Şarapova, campioana en-titre de la Stuttgart, trebuie să clacheze până în semifinale.

Dacă Şarapova şi Halep se vor întâlni în finală, câştigătoarea va fi noul număr doi mondial. Nu ar fi prima dată când Halep ar ocupa locul doi – aceasta este cea mai bună clasare a carierei sale, poziţie pe care s-a aflat timp de opt săptămâni, în perioada 11 august – 5 octombrie 2014. Însă Şarapova este pe locul doi de şase luni şi jumătate.