Simona Halep s-a calificat în turul III la Miami

Simona Halep

Simona Halep și-a egalat cea mai bună performanță de la Miami: s-a calificat în turul al treilea, după ce a învins-o pe Nicole Vaidisova, în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-1, după o oră și 33 de minute.

Meciul a fost întrerupt în două rânduri, pe finalul primului act și acest lucru a scos-o din mână pe româncă, această pierzând ușor al doilea set, în numai 26 de minute.

Setul trei a mers într-o singură direcție, Halep ajungând imediat la 5-0, fiind ajutată de trei break-uri. Adversara ei, care înaintea acestui meci avea 5 victorii și 15 înfrângeri în fața jucătoarelor de top 5, a căzut din punct de vedere fizic și nu i-a mai pus nicio problemă.

În runda a treia, sportiva care a obținut a 21-a victorie din 2015 va evolua în fața Camilei Giorgi, care a învins-o pe Alison van Uytvanck, în două seturi, 6-3, 6-2. Halep nu a întâlnit-o niciodată în carieră, în circuitul de simplu, pe italianca de pe locul 37 WTA.