Simona Halep s-a calificat în semifinale la Toronto, după un meci dramatic

Simona Halep - în semifinale la Toronto. Triumf spectaculos în fața Agnieszkăi Radwanska

Simona Halep

A treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a acces în semifinalele turneului WTA Premier 5 de la Toronto, în urma unui succes spectaculos contra polonezei Agnieszka Radwanska (poziția 14 mondială), scor 0-6, 6-3, 6-1, la capătul unui meci splendid, de o oră şi 40 de minute.

Constățeanca de 23 de ani, aflată la a 300-a victorie din carieră și în a 25-a finală WTA, și-a asigurat astfel 119.940 de dolari şi cu 350 de puncte.

„După ce am pierdut primul set am rămas concentrată. Am schimbat puţin tactica, am decis să ţin mingea cât mai mult în teren. Radwanska a jucat extraordinar în primul set. Eu am rămas concentrată şi am luptat până la sfârşit. Am început să joc bine în setul al doilea şi am făcut tot ce am putut pentru a învinge. Pentru mine, fiecare meci este important, lupt pentru fiecare minge. Sunt bucuroasă că joc în semifinale”, au fost primele declarații ale Simonei Halep, pe teren, la finalul meciului cu fostul număr 2 mondial
Simona Halep a mai participat de două ori la Rogers Cup, de la Toronto. În 2011 a trecut cu bine de calificări, a învins-o în prima rundă pe rusoaica Svetlana Kuznețova (cap de serie numărul 12), scor 4-6, 6-4, 6-3, dar avea să piardă fără drept de apel în turul al II-lea, contra cehoaicei Lucie Šafářová, scor 2-6, 4-6. În 2012, românca s-a oprit tot în runda a doua, după ce a fost nevoită să abandoneze în partida cu australianca Samantha Stosur, la scorul de 5-7, 4-4.

În 2013, Sorana Cîrstea a ajuns până în finala acestei competiții, după ce a trecut, rând pe rând, de Caroline Wozniacki (locul 10 mondial), de Jelena Jankovic (poziţia 14 WTA), de Petra Kvitova (locul 7 în lume) și de Na Li (poziția 6 mondială), însă a fost învinsă în ultimul act, fără drept de apel, de Serena Williams.