Simona Halep s-a calificat în optimi la Beijing

Simona Halep s-a calificat în turul trei de la Beijing, după o victorie în două seturi în fața chinezoaicei Lin Zhu, scor 7-5, 6-4.

Simona a început perfect meciul, cu un break pe serviciul adversarei, însă jocul agresiv al tinerei jucătoare i-a permis să revină și să câștige 3 game-uri consecutive. Spre final de set, experiența Simonei și-a spus cuvântul, chiar dacă a acuzat dureri la spate, românca s-a impus lejer, face 7-5 cu un ultim game adjudecat la zero.

Setul secund a început echilibrat, însă a doua jucătoare a lumii a știut să profite de greșelile neforțate ale chinezoaicei beneficiare a unui wild-card și a făcut două break-uri, care i-a adus o a altă victorie la Beijing, cu 6-4.

Calificarea în turul al treilea din cadrul Open-ului chinez îi aduce Simonei 120 de puncte WTA și peste 50.000 de dolari. Parcursul următor în cel mai important turneu din sezonul de hard din toamnă, după US Open, îi va permite lui Halep să se dueleze în optimi cu Andrea Petkovici (17 WTA), în sferturile de finală să dea peste Eugenie Bouchard (7 WTA) şi, din nou, în semifinale o va avea ca adrversară pe Maria Şarapova (4 WTA).