Simona Halep, la un pas de finala de la Shenzhen

Simona Halep a depășit-o lejer pe sârboaica Alexandra Krunici în sferturile de finală de la Shezhen, cu scorul de 6-3, 6-3 și se va confrunta cu chinezoaica Saisai Zheng pentru un loc în prima finală din 2015.

Meci de meci, Simona Halep demonstrează la Shenzhen că este pe merite principala favorită a turneului, iar astăzi Halep a controlat autoritar disputa cu Alexandra Krunici, rezolvând victoria în doar o oră de joc.

Românca a pulsat încă din primele minute prin două break-uri, care i-au asigurat câștigarea primului set. De fapt, singurul moment în care Simona a avut emoţii a fost în setul secund, după ce sârboaica a egalat la 3, însă până la final a treia jucătoare a lumii nu i-a oferit nici un game, scorul stabilindu-se de un dublu 6-3.

Cele două tenismene s-au mai întâlnit în cadrul turneului de la București, când Simona a eliminat-o cu scorul de 6-2, 6-4.

În semifinale, Simona Halep o va avea ca adversară pentru prima dată pe  Saisai Zheng (97 WTA), după ce singura chinezoaică rămasă în circuit a trecut de a patra favorită Zarina Diyas, cu scorul de 3-6, 7-6, 6-2.