Simona Halep e semifinalistă la Stuttgart

Simona Halep la Stuttgart

Simona Halep este la un pas de finală, după ce a depășit-o pe Sara Errani în sferturile turneului de la Stuttgart, cu un dublu de 6-4.

Simona Halep este aproape de cucerirea primului trofeu pe zgură datorită victoriei de astăzi împotriva italiencei de pe locul 15 WTA, scor 6-4, 6-4.

În primul set, românca s-a impus după 39 minute în care break-urile au curs unul după altul, iar avantajul pe serviciul propriu din primul game a avansat-o spre victorie.

În setul secund, Simona s-a distrat pe serviciul adversarei, lăsându-i doar un singur game pe serviciu propriu Sarei, care i-a furat româncei 4 mingi de meci. Deznodământul meciului a venit cu o minge de lung de linie și cu un strigăt de bucurie al noului număr 2 WTA.

În faza următoare, Halep va juca împotriva învingătoarei dintre daneza Caroline Wozniacki (locul 5 WTA) și iberica Carla Suarez Navarro (locul 10 WTA). Românca are palmares pozitiv cu ambele posibile adversare, 2-1 cu Wozniacki şi 5-4 cuNavarro.

Cealaltă semifinală va fi cunsocută după disputatea partidelor Angelique Kerber (Germania), locul 14 WTA – Ekaterina Makarova (Rusia), locul 8 WTA şi cap de serie numărul 6 şi Caroline Garcia (Franţa), locul 29 WTA – Madison Brengle (SUA), locul 43 WTA.