Simona Halep accede încrezătoare în optimile turneului de la Roma

Simona Halep la Roma

După eliminarea prematură de la Madrid, Simona Halep a debutat cu încredere la Roma, reuşind să obţină o victorie lejeră în faţa americancei Alison Riske (locul 45 WTA), scor 6-3, 6-0.

Simona Halep a avansat în turul trei din cadrul competiţiei italiene, la capătul unui meci în care a dat dovadă de ambiţie şi precizie împotriva unei adversare depăşite de nivelul jocului bun prestat de româncă.

„Loveşte prea puternic, mă aleargă mult. Loveşte atât de bine şi nu mă simt ok!”, au fost cuvintele lui Alison Riske adresate antrenoarei sale în primul set, când Simona se distanţase la 4-1.

Deplasarea eficientă şi serviciul perfect i-a asigurat calificarea în optimi la Roma, după doar 61 de minute de joc, scor final 6-3, 6-0.

Astfel, românca şi-a egalat prezenţa de anul trecut, în turul trei la Roma, unde a fost nevoită să se retragă din cauza durerilor abdominale.

în turul următor, Simona Halep va juca cu învingătoarea dintre Venus Williams (16 WTA) și Elina Svitolina (19 WTA).