Simona Halep a fost înfrântă de Garbine Muguruza

fed cup simona halep

Garbine Muguruza aduce Spania în avantaj, după cel de-al treilea meci al confruntărilor dintre România și Spania la Fed Cup. Simona Halep a pierdut în fața ibericei de pe locul 24 WTA, cu scorul de 4-6, 3-6.

Spania conduce cu 2-1 în fața României în play-off-ul pentru Grupa Mondială, după ce Simona Halep n-a putut face față agresivității jocului Garbinei Muguruza, care a rezolvat meciul în minimul de seturi, scor 6-4, 6-3.

În primul set, românca a câștigat trei game-uri consecutive, după ce scorul era de 1-5 pentru Muguruza, însă a fost insuficient pentru a redresa deplasarea eficientă în teren și a întoarce rezultatul, pierzând cu 4-6.

Setul secund a fost echilibrat pînă la scorul de 2-2, când jucătoarea din Spania i-a luat break-ul Simonei, iar românca n-a mai reuşit decât un game până la finalul meciului, stabilit de un 6-4, 6-3 pentru iberică.

Irina Begu joacă împotriva Silviei Soler Espinosa, de la ora 14:00, pentru a trimite partida în decisiv.