Simona Halep a defilat cu Venus Williams şi se va duela cu Dulgheru

Simona Halep la turneul de la Roma

Simona Halep a obţinut în premieră o victorie în faţa lui Venus Williams, în cadrul turneului de la Roma, după ce reuşit şase break-uri în puţin peste o oră, scor final 6-2, 6-1, iar în sferturi se va confrunta cu Alexandra Dulgheru.

Simona Halep a beneficiat de un nou suflu de încredere în urma victoriei în faţa lui Venus Williams, care se află într-o formă slabă, având în vedere că nu e suprafaţa pe care excelează americanca. Românca a simţit şi şi-a impus ritmul de joc încă de la început, Williams rămânând fără replică, iar în setul secund, a doua jucătoare a lumii doar a accelerat spre victorie.

Astfel, Alexandra Dulgheru şi Simona Halep vor fi pentru prima oară adversare în cadrul unei competiţii din circuitul WTA.

Până acum, România a avut procentaj de 100% victorii pe tabloul feminin de simplu al turneului de la Roma, Irina Begu va încheia diseară ziua optimilor de finală de la Foro Italico, împotriva bielorusei Victoria Azarenka (29 WTA), pe Central.