România obține un egal în ultimele secunde ale partidei cu Finlanda

Romania

România obține un punct norocos în partida cu Finlanda şi păstrează o şansă mare de calificare la Euro 2016. Golul lui Hoban din ultimele secunde ale meciului menține România pe locul doi în grupa F.

Deşi i-a dominat pe finlandezi, naționala României a fost condusă cu 1-0 prin golul lui Pohjanpalo în minutul 67. România ocupă locul 2 în grupă cu 17 puncte, cu un punct mai mult decât reprezentativa Ungariei. Irlanda de Nord este deja calificată la Euro înaintea ultimului meci din grupe. România are nevoie de o victorie cu Insulele Feroe pentru a fi siguri de calificare.

În această seară a fost înregistrată o prezență record a suporterilor români pe Arena Națională. Suporterii au dovedit încă odată că nu contează situația de la echipă sau faptul că naționala noastră este condusă, întotdeauna primează pasiunea pentru fotbal.

Echipa antrenată de Anghel Iordănescu a fost la un pas să depăşească cel mai negru record din istoria naționalei României, 413 minute fără gol marcat. Acest record negativ a fost înregistrat de naționala din anii 1947/1948.

Mai mulți jucători ai naționalei României au fugit la vestiare pentru a nu fi apostrofați de suporteri la finalul partidei. Atitudinea ruşinoasă a jucătorilor naționalei ne arată că nu au demnitate în fața unor suporteri minunați.