Victorie la pas cu Irlanda de Nord după revenirea lui Anghel Iordănescu

România se impune categoric împotriva reprezentativei Irlandei de Nord, la primul meci de la revenirea lui Anghel Iordănescu la echipa națională.

Naționala României începe partida în forță și domină clar reprezentativa Irlandei. Încă din primul minut, aceasta reușește să aducă mingea în careul advers, însă apărarea Irlandei elimină pericolul.

În minutul 5, Chipciu urmărește o minge trimisă de Sânmărtean și se ciocnește cu portarul advers. Șeptarul nostru reacționează energic, după ce Roy Carroll încearcă să accentueze duelul, în speranța unui avertisment, însă amândoi scapă fără cartonaș.

Sânmărtean, aflat într-o formă de zile mari, participă la aproape toate fazele de poartă ale naționalei. În minutul 32, driblează o mare parte din jucătorii Irlandei, ajungând până la marginea careului de 6 metri, de unde pasează în fața porții, însă Bogdan Stancu nu reușește să trimită mingea în plasă, creând astfel cea mai mare ocazie a reprezentativei noastre.

Repriza a doua a aparținut în mare parte tot României, iar schimbarea lui Bogdan Stancu cu Claudiu Keșeru pare să fi înrăit și mai tare atacul reprezentativei noastre. Astfel, în minutul 52, Raț primește o pasă la 8 metri de poartă de la Keșeru, iar acesta încearcă o scăriță, însă Carroll se opune și de această dată șutului fantezist al fundașului stânga.

În minutul 63, după o nouă incursiune spectaculoasă a lui Sânmărtean, este faultat în careu de apărătorii nord-irlandezi, însă Jonas Eriksson lasă jocul să continue.

În minutul 74, vine și mult doritul gol. Răzvan Raț trimite o centrare cu piciorul stâng din marginea terenului, iar fundașii irlandezi deviază mingea direct la Paul Papp, care șutează cu sânge rece mingea direct în plasa laterală, șut la care Roy Carroll nu are nici o reacție.

După marcarea mult doritului gol, reprezentativa noastră nu ridică piciorul de pe accelerație și majorează diferența. Lucian Sânmărtean trimite o centrare din colțul careului către colțul lung, de unde Paul Papp reușește dubla, lovind balonul cu capul de la 1 metru de poartă.

Partida se termină 2-0, iar România trece pe locul 2 după un meci dominat clar de naționala noastră, la revenirea lui Anghel Iordănescu la cârma echipei naționale. Nea Puiu’ are astfel drum liber către calificarea la Euro 2016 și, de ce nu, chiar la câștigarea grupei.

Echipele de start:

România: 12. Tătărușanu – 2. Papp, 6. Chiricheș, 21. Grigore, 3. Raț (cpt.) – 8. Pintilii, 17. Sânmărtean – 11. Torje, 7. Chipciu, 10. Tănase – 9. Stancu. Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung jr., 4. Luchin, 5. Hoban, 13. Keșeru, 14. Bicfalvi, 15. Moți, 16. Gardoș, 18. Prepeliță, 19. Pușcaș, 20. Maxim, 22. Sepsi. Antrenor: Anghel Iordănescu.

Irlanda de Nord: 1. Roy Carroll – 2. Connor McLaughlin, 3. Ryan McGivern, 4. Gareth McAuley (cpt.), 6. Chris Baird, 7. Niall McGinn, 10. Kyle Lafferty, 11. Chris Brunt, 13. Corry Evans, 16. Oliver Norwood, 18. Aaron Hughes. Rezerve: 12. Alan Mannus, 23. Michael McGovern – 5. Luke McCullough, 8. Samuel Clingan, 9. William McKay, 14. Matthew Lund, 15. Patrick McCourt, 17. Patrick McNair, 19. William Grigg, 20. Craig Cathcart, 21. Joshua Magennis, 22. Ben Reeves. Antrenor: Michael O’Neill
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA