Protasov n-aduce victoria Astrei

Cu noul antrenor pe bancă, Astra continuă eșecurile consecutive din grupele Europa League, fiind învinsă în deplasare de Celtic Glasgow, cu 2-1.

La începutul meciului de pe Celtic Park, jucătorii Astrei s-au văzut depășiți de atacurile numeroase ale scoțienilor, astfel că nu a rămas decât să se apere şi să rişte uneori pe contraatac. Cea mai periculoasă fază a primei reprize a aparaținut giurgiuvenilor, care, prin Yahaya, în minutul 25, a șutat puternic de la 30 de metri, însă parada uimitoarea a portarului Gordon, care scoate mingea cu pieptul, permite apărării scoțiene să reziste presiunii partidei. Curajul elevilor lui Protasov s-a întețit în partea de teren a lui Celtic, însă insuficient ca să nu cedeze posesia de 66% din prima repriză pentru Glasgow.

În repriza secundă Celtic începe să joace mult mai agresiv, iar primele două mari ocazii a lui Scepovic necontând la modificarea rezultatului de pe tabelă. Deila face două schimbări în următoarele minute, iar girgiuvenii se întrec în ocazii în careul celor de la Celtic, în speranța primei victorii din Grupa D. Totuși, experiența scoțienilor va face diferența în 6 minute, reușind să înscrie în minutul 35 dintr-o primă fază fixă, prin lovitura de cap a lui Scepovici.

Erorile din apărarea Astrei le-au permis jucătorilor lui Celtic să majoreze scorul, iar Johansen mărește diferența în minutul 79 printr-un şut puternic de la 16 metri. La nici două minute a fost marcat și singurul gol al Astrei prin Gabriel Enache, care a profitat de o minge bâlbâită de apărarea scoţienilor şi a înscris din 3 metri. În ultimele minute de joc, Astra n-a putut să scoată un punct de pe Celtic Park, plecând acasă cu șanse nule de calificare în primăvara europeană.

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Lung Jr. – Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, Junior Morais (Rus 87′) – Laban (Florescu 88′), Seto (Fatai 78′) – Enache, Yahaya, Amorim – Budescu
Antrenor: Oleg Protasov

Celtic Glasdow: Gordon, Lustig, Denayer, Van Dijk, Izaguirre- Brown, Mulgrew (Wakaso 66′), Johansen- McGregor (Tonev 57′), Scepovici, Stokes (Kayal 77′)
Antrenor: Ronny Deila