Prima medalie de aur a României la Universiada din Coreea de Sud

Laura Ilie

Tirista Laura Ilie a cucerit medalia de aur în proba de pușcă 50 de metri trei poziții la Universiada de la Gwangju, aceasta fiind a cincea medalie obținută de delegația României.

Laura Ilie s-a impus în finala de opt după ce a reușit o evoluție mai constantă la trageri decât principala sa adversară, pe rusoaica Protasova. Sportiva de la CS Dimona a început cu trei trei serii de câte cinci focuri și a acumulat un punctaj de 152,4 – genunchi şi 153,6 – culcat, apoi a continuat cu două serii de câte cinci focuri în picioare, unde a adunat alte 98,4 puncte.

Românca a obținut un total de 454,4 puncte, fiind urmată pe podium de rusoiaca Valentina Protasova și de Najmeh Khedmati din Iran.

Tot în această probă, Eliza-Alexandra Molnar a ocupat locul 26, iar Ioana Georgiana Cristea, locul 33.

România a cucerit în Coreea de Sud alte două de argint și două de bronz. Andrei Gag s-a situat pe poziția secund în proba de aruncarea greutății, la fel ca judoka Larisa Florian.