Parcursul Simonei Halep de la Australian Open în imagini

Simona Halep a părăsit turneul de la Australian Open în faza sferturilor de finală, repetând aceeași performanță ca și anul trecut în cadrul competiției de la Melbourne. Eliminarea româncei a venit după prima înfrângere din acest sezon suferită în fața Ekaterinei Makarova (11 WTA), care a suprins-o cu loviturile sale lungi și rapide, rusoaica rezolvând soarta partidei în doar 68 de minute, cu scorul de 6-4, 6-0.

• În primul tur de la Australian Open, Simona a trecut fără probleme de italianca Karin Knapp, scor 6-3, 6-2.

knapp

knapp1

• În turul secund, Halep a reușit s-o învingă cu un dublu de 6-2 pe slovaca Jarmila Gajdosova.Gajdosova
  • În a treia etapă, românca a depășit-o pe americanca Bethanie Mattek-Sands, cu scorul de 6-4, 7-5.

Mattek-Sands

Simona Halep

• În optimile de la Melbourne, Simona Halep a obiținut o victorie importantă în fața belgiencei Yanina Wickmayer, scor 6-4, 6-3.

Wickmayer2

Wickmayer3

• În sfeturi, Simona Halep a fost învinsă categoric de Ekaterina Makarova, cu scorul de 6-4, 6-0.