Pandurii îi predau o lecție de fotbal Stelei

Pandurii Târgu Jiu își iau revanșa, după înfrângerea zdrobitoare suferită în turul campionatului, provocându-i, totodată, a doua înfrângere consecutivă Stelei.

Prestația Stelei a fost ștearsă, în timp ce trupa lui Edi Iordănescu a reușit să își impună jocul, cu precădere în prima repriză, când majoritatea ocaziilor au fost de partea gorjenilor. Primul gol al partidei a survenit după incursiunea lui Pintilii, din partea stângă a terenului până în marginea suprafeței de poartă, de unde i-a pasat lui Mihai Roman, care reușește să agațe mingea și să o trimită în poartă.

În cea de-a doua repriză, Gîlcă a sperat că poate salva partida și i-a introdus, în primele 10 minute, pe Gabi Iancu în locul lui George Țucudean și pe Alexandru Bourceanu în locul lui Lucian Filip. Calculele i-au fost, însă, date peste cap de ieșirea hazardată a lui Arlauskis după mingea trimisă peste apărare de Nistor, la care Shalaj ajunge primul și îl lobează pe portarul Stelei, ducând scorul la 2-0.

Campioana este readusă în joc după lovitura liberă executată perfect de Gabi Iancu din 19 metri, la care portarul Pandurilor nu a mai ajuns.

Deși aflată în avantaj, echipa antrenată de Edward Iordănescu nu a refuzat în niciun moment jocul și a continuat să atace trupa din Ghencea. Astfel, după nenumăratele insistențe la poarta lui Arlauskis, Pandurii primesc o lovitură de pedeapsă în minutul 90, la faultul lui Gabi Tamaș asupra lui Nistor. Eric execută lovitura și închide tabela la scorul de 3-1 pentru Pandurii Tărgu Jiu.

Steaua își păstrează poziția de lider al clasamentului, dar își micșorează avansul la 7 puncte față de Petrolul, în timp ce Pandurii urcă pe locul 9, cu 25 de puncte.

Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Cordoş, Vasilijevici, Momcilovici – P. Anton, Pintilii – Răduţ, D. Nistor, Shalaj – M. Roman. Rezerve: R. Stanca, Pleaşcă, Eric, Matulevicius, Buleică, Mrzljak, Şandru. Antrenor: Edward Iordănescu

Steaua: Arlauskis – Papp, Tamaş, Varela, Guilherme – Prepeliţă, L. Filip – Ad. Popa, Chipciu, Tănase – Ţucudean. Rezerve: Niţă – Iancu, Toşca, Rusescu, Neagu, Bourceanu, Vîlceanu. Antrenor: Costel Gîlcă