Nebunie pe Giuleşti! Rapid bate pe „U” Cluj la ultima fază!

Dramatism în Giuleşti, acolo unde Rapid obţine  cu şansă a doua sa victorie în Liga 1, scor 2-1 cu „U” Cluj. Puţini fani ai giuleştenilor se mai aşteptau la aşa ceva, când, în cel de-al treilea minut al prelungirilor, Florin Călin a prins un şut de excepţie din afara careului mare şi a declanşat fiesta în tribune.

Până atunci, meciul nu a fost unul spectaculos. În prima jumătate de oră, fazele importante au fost sublime,  dar au lipsit cu desăvârşire. Remarcaţi s-au făcut doar suporterii rapidişti de la tribuna a doua, care au afişat bannere prin  care au contestat conducerea Rapidului şi au înjurat-o pe administratorul judiciar, Cristina Andronache.

Giuleştenii au deschis scorul în minutul 38, atunci când Laurenţiu Buş a trimis frumos, la colţul lung, fără speranţe pentru Veselovsky. În repriza a doua, după o acţiune frumoasă a lui Roşu, încheiată cu un şut pe lângă poartă (min. 55), oaspeţii au obţinut un penalty, acordat de arbitrul Ovidiu Haţegan după un duel în careu între Savin şi Viveiros.  După două minute de parlamentări, Muşat a egalat situaţia pe tabelă, chiar dacă Bornescu a fost pe minge (min.61).

După acest gol, ardelenii au fost pus stăpânire pe joc şi puteau da lovitura în min. 78. Abia intrat pe teren, Paulo Martins a scăpat singur spre poarta gazdelor, dar a trimis mingea pe lângă bară. Galeria rapidistă scandează „Demisia, demisia” şi „Afară din Giuleşti”, însă spiritele se calmează în finalul partidei, atunci când Călin a marcat golul izbăvitor şi i-a adus pe fani în delir.

RAPID – „U” CLUJ 2-1 (1-0)

Au marcat: Laurenţiu Buş (min. 38), Florin Călin (min. 90+3) respectiv Nicolae Muşat (min.61) – penalty

Rapid: Bornescu – Savin (Tînc ’63), Mera, Al. Iacob, Mendy – V. Negru – Al. Coman, I. Roşu, E. Dică (Fl. Călin ’46), L. Buş – V. Balint (Ciolacu ’72). Antrenor: Ionel Ganea.

„U” Cluj: Veselovsky – Jovanovici, Neag, Ninu, Muşat – Bucşa, Cristocea (R. Costin ’89) – Mengolo (Boutadjine ’32), Stojanovici (Paulo Martins ’77), Nuno Viveiros – Gravenberch. Antrenor: George Ogăraru.