Monica Niculescu este sfertfinalistă la simplu şi dublu, la Nottingham

Monica Niculescu la Nottingham

După ce aseară Monica Niculescu a învins-o în optimi pe belarusa Olga Govortsova, astăzi s-a calificat în sferturile probei de dublu ale turneului de la Nottingham alături de Arantxa Parra Santonja.

Monica Niculescu şi Arantxa Parra Santonja s-au calificat în sferturile turneului de pe iarbă de la Nottingham grație victoriei cu 6-4, 7-6 în fața cuplului format din Hao-Ching Chan şi Ala Kudriavțeva, după o oră și 35 de minute.

Românca reuşise ieri să se impună la capătul unui meci-maraton trei ore de joc cu Olga Govortsova. Monica a revenit formidabil în setul secund, când a salvat trei mingi de meci la 4-5, după care a pornit în ofensivă, reuşind să câştige setul decisiv cu 7-5.

În sferturile probei de simplu, Niculescu o va întâlni pe englezoaica Johanna Konta, beneficiara unui wild-card şi care se află pe poziţia 147 în clasamentul mondial. La dublu, cuplul româno-spaniol va înfrunta perechea britanică Jocelyn Rae/Anna Smith.