Steaua învinge la scor Dinamo și produce inevitabilul

Steaua se impune fără probleme în fața unei echipe mult prea slabă a lui Dinamo. De fapt, prezicerile înaintea acestei partide s-au adeverit, iar roș-albaștrii nu au făcut decât să continue seria victoriilor în fața rivalilor săi din ultima perioadă, care se află într-o perioadă de refacere.

Cel de-al 157-lea episod dintre Steaua și Dinamo s-a finisat cu o victorie decisivă a roș-albaștrilor. Deși au încercat să domine jocul în prima repriză, echipa lui Flavius Stoican nu a reușit decât să le creeze câteva probleme lui Arlauskis și în defensiva stelistă, după care a urmat avalanșa jucătorilor lui Costel Gâlcă. Szukala deschide scorul chiar înaintea fluierului de final al primei reprize, deși sclipirile echipei sale au lipsit de la debut până atunci.

Repriza secundă a revenit în posesia Stelei, care a dominat covârșitor tânăra echipă a lui Dinamo. La doar două minute distanță, Papp și Keșeru rezolvă soarta derby-ului, după care tensiunea din joc scade treptat spre finalul meciului.

Din tribune fericirea roș-albaștrilor inundă Arena Națională, în timp ce rivalii lor intonează cântecele mândriei de a dinamovist. Ura dintre ei s-a transpus în spatele coritnei de pe terenul de fotbal, cu numeroase coregrafii, steaguri, mesaje și multinterzisele substanțe pirotehnice, dar atât de frumoase în acest peisaj fotbalistic.

IMG_7457

IMG_7468

IMG_7207

IMG_7505

22.25 Fluierul de final al unicului derby adevărat românesc, care o are ca victorioasă pe Steaua

22.24 Tensiuni între jucătorii echipelor rivale, după ce Arlauskis este din nou ținta petardelor dinamoviste

22.23 Mai sunt câteva minute până la pauză, iar steliștii încep a părăsi tribunele Arenei Naționale, în timp ce câinii își încheie repertoriul prin cântarea imnului

22.20 Intensitatea meciului pare să scadă, Dinamo încearcă să lege câteva pase, însă fără succes

22.16 Ratare urișă a lui Alex Chipciu rămas singur în fața porții lui Marc

22.11 La nici două minute distanță, Steaua își arată clasa printr-un șut din întoarcere a lui Keșeru și face 3-0

22.09 Paul Papp majorează scorul pentru Steaua, mulțimea exultă

22.04 Şansă bună pentru Dinamo la incursiunea lui Rotariu, însă apără Arlauskiz

22.00 Arlauskis iese mult în fața porții, dar îl salvează coechipierii săi

21.55 Varela ratează din fața porții, după centrarea lui Sânmărtean

21.45 Debutul reprizei secunde arată o altă față a echipei conduse de Costel Gâlcă

21.43 Keșeru are ocazia de șuta spre spațiul porții, însă ezită, iar Cordoș în blochează în cele din urmă

21.40 Începe a doua repriză cu petarde, torțe aruncate de ambele peluze, în timp ce se arată o coregrafie aniversară a unei grupări de la Peluza Nord

21.17 Cristian Balaj fluieră finalul primei reprize

21.16 Steaua marchează prin Szukala, după o centrare perfectă a lui Luciun Sânmărtean

21.15 Steaua e în careul advers de câteva minute, însă nu-i reușește să se infiltreze periculos spre poarta rivalilor

21.11 Ocazie mare pentru Dinamo, însă un jucător stelist respinge șutul periculos al lui Bilinski

21.08 Sânmărtean șutează dintr-o lovitură liberă spre poarta lui Dinamo, însă mingea trece pe deasupra jucătorilor

21.06 Keșeru ratează chiar din 4 metri mingea trimisă de Sânmărtean în fața porții lui Marc, se pare că renunțarea de mai devreme la casca de protecție nu i-a purat noroc

21.04 Adi Popa se distrează cu fundașii lui Dinamo, însă nu are cu cine schimba pasele

20.57 Avalanșa dinamovistă la poarta Stelei, două faze periculoase lansate de Matei și Bilinski pe care nu reușesc să le fructifice

20.55 Filip centrează de la marginea careului mic, însă portarul lui Dinamo respinge excelent

20.50 În timp ce se decide supremația de la mijlocul terenului, Peluza Sud Steaua îi înțeapă din nou pe dinmoviști: „Sud Dinamo: pretenții de peluză mare/doar până ce adevăratul sud moare”

20.47 Steaua este aproape de a deschide scorul prin Adi Popa, însă arbitrul ridică fanionul de la margine pe motiv de offside

20.45 Keșeru trimite peste poartă la prima lovitură liberă pentru Steaua

20.40 Steaua se află încă în propria jumătate de teren

20.37 Dinamo surprinde și atacă la poarta lui Arlauskis prin Alexe

20.30 Coregrafiile ambelor peluze fac stadionul să înflorească în această toamnă târzie.

20.20 Ca de obicei fanii sunt cei care fac diferența în acest derby. Chiar înainte de startul partidei, Peluza Sud Steaua a avut o tentativă de a intra peste dinamoviști, însă jandarmii i-au împiedicat, apoi a urmat afișarea unui mesaj ironic la adresa rivalilor: „Icoana banilor ai ales să o săruti/Fără sponsori rămâneați muți!”.

20.10 Și totul începe de la zero, indiferent de valoare loturilor celor două echipe, meciul dintre Steaua și Dinamo dintotdeauna s-a decis pe terenul de fotbal, Entuziamul celui de-al 157-lea derby se simte în orice colț al Arenei Naționale, mai ales că reprezintă primul episod din acest an.

Echipele de start:

Steaua București: Arlauskis – Papp, Varela, Szukala, L. Filip – Prepeliţă, Sânmărtean – Ad. Popa, Chipciu, Cr. Tănase (cpt) – Keşeru

Rezerve: Fl. Niţă – Râpă, Luchin, Toşca, Breeveld, Bourceanu, N. Stanciu

Dinamo Bucureșri: Marc – Fai, Nedelcearu, Cordoş, Grecu – Bărboianu, Boubacar – V. Lazăr (cpt), C. Matei, M. Alexe – Bilinski

Rezerve: Samoilă – Durimel, I. Şerban, Elton, Gavrilă, D. Rotariu, Patrick Petre