Larisa Iordache a luat argintul și la sol

Larisa Iordache a câştigat, duminică, medalia de argint în finală la sol de la Campionatele Mondiale de la Nanning, după o evoluție frumoasă, dar care nu a excelat la tehnică execuției. Fiind învinsă tot de americanca Simone Biles, românca a fost notată cu 14,800 puncte.

Larisa Iordache a intrat a doua în finala de la sol, reușind un rezultat care nu promitea o medalie, 14.800 de puncte pentru evoluţia ei. Precum și în finala de la bârnă, România ar fi revenit acasă doar cu o casare pe podium de la ediția 45-a a Campionateor Mindiale de gimnasitcă, însă evoluția celorlalte finaliste nu a fost mai bune. Astfel, Larina s-a clasat pe locul secund, după americanca Simone Biles, care a acumulat un punctaj de 15,333, iar medalia de bronz i-a revenit gimnastei Aliya Mustafina din Rusia, cu 14,733 de puncte.

Tot duminică, în finala la bârnă, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5 după ce a căzut de pe aparat.

Vineri, ea a cucerit medalia de argint la individual-compus, aceasta fiind prima medalie a probei pentru România după 7 ani.