Irina Begu şi Andreea Mitu s-au calificat în turul trei de la Roland Garros

Irina Begu

Irina Begu şi Andreea Mitu au rezultate impresionante la Roland Garros, după ce ambele au reuşit să se califice în premieră în turul trei al celui de-al doilea turneu de Mare Şlem.

Irina Begu a avut un meci lejer cu croata Ana Konjuh, reuşind să-şi adjudece victoria din turul secund de la French Open în doar puţin peste o oră, cu scorul de 6-3, 6-0. Românca a mizat pe serviciul şi returul său, care au funcţionat perfect în faţa unei adversare măcinate de erori neforţate. Irina a reuşit 5 break-uri şi 21 de puncte câştigătoare, care i-au permis să închidă meciul cu un set scos la zero.

În turul următor, Irina Begu se va confrunta cu a patra favorită a Grand Slam-ului de la Paris, Petra Kvitova, care a depăşit-o deja în clasament pe Simona Halep.

Tânăra Andreea Mitu, aflată la prima ei participare în cadrul unui turneu de Mare Şlem, a reuşit performanţa carierei sale de până acum, obţinând o mare victorie în faţa favoritei cu numărul 14, Karolina Pliskova.

Duelul dintre româncă şi cehoaică s-a derulat rapid, mai ales în primul set, când Pliskova s-a impus cu 6-2, în doar 21 de minute.

În setul secund, Andreea Mitu a echilibrat partida cu adversara din Cehia, după ce au mers cap la cap până în tie-break, unde românca a fost mai inspirată şi a trimis meciul în decisiv.

În ultimul set, Mitu a încercat de fiecare dată să se desprindă de jucătoarea de pe locul 14 WTA, însă Karolina a ştiut mereu să revină. Dacă prima oară când a servit pentru meci, Andreea a pierdut game-ul, în al doilea, Pliskova n-a mai putut schimba soarta partidei şi s-a declarat înfrântă cu 4-6.

În turul trei, Andreea Mitu o va întâlni pe Francesca Schiavone, care a avut de alergat într-un meci-maraton de 3 ore şi 50 de minute cu rusoaica Svetlana Kuznețova.

Calificarea în turul al treilea atât pentru Mitu, cât şi pentru Begu, este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 85.000 de euro şi cu 130 de puncte WTA.