Irina Begu s-a oprit în optimile de la Roma

Irina Begu la Madrid

Irina Begu a fost învinsă în optimile de finală ale turneului de la Roma. Jucătoarea noastră a pierdut în fața Victoriei Azarenka în trei seturi, scor 4-6, 7-5, 1-6.

Irina Begu a cedat meciul din optimile turneului de la Roma, după o luptă crâncenă de două ore și 20 de minute, scor 4-6, 7-5, 1-6.

În primul set, Azarenka a simțit mai bine ritmul jocului, iar datorită unui serviciu bun a reușit să se distanțeze până la 3-1. Irina a alergat pentru fiecare minge și a egalat la 3, însă bielorusa a știu să gestioneze situația, făcând un rebreak, care a stabilit soarta primul set, de 6-4.

În setul secund, duelul s-a dus de la egal la egal până la 5-5, când Irina Begu s-a mobilizat și a câștigat patru game-uri consecutive în fața nedumeritei Victoria.

În ultimul set, bucureșteanca a avut un moment de slăbiciune, care i-a permis adversarei să câștige pe serviciul Irinei și să-și adjudece victoria.

Aceasta a fost a 5-a întâlnire dintre Begu și Azarenka, jucătoarea din Belarus ieșind victorioasă de fiecare dată.

În sferturile de finală ale turneului de la Roma, Victoria Azarenka se va întâlni cu numărul 3 WTA, Maria Șarapova.