Irina Begu îşi confirmă supremaţia pe zgură şi accede în sferturi la Madrid

Irina Begu la Madrid

Irina Begu reuşeşte performanţa carierei pe tărâm spaniol, după ce s-a calificat în sferturile turneului de la Madrid, cu un dublu de 6-4 în faţa cehoaicei Barbora Strycova.

Irina Begu excelează pe suprafaţa preferată, iar victoria împotriva Barborei Strycova a venit ca o confirmare a pregătirii tenismenei pentru sezonul de zgură.

După ce ieri s-a calificat în aceeaşi fază şi în proba de dublu, românca a depăşit-o lejer pe cehoaica de pe locul 27 WTA, scor 6-4, 6-4, după doar o oră și jumătate.

Dacă primul set a fost unul echilibrat, cele două jucătoare mergând cot la cot până la scorul de 4-4, după care Begu a făcut un break și a servit pentru câștigarea setului, în cel secund, românca s-a impus din start, dar a fost egalată, ca pe final să salveze 3 mingi consecutive de break şi să câţtige pe eficacitatea serviciului.

Calificarea în sferturile de finală ale competiţiei iberice este recompensată cu 100.315 euro şi 215 puncte WTA.

În faza următoare, Irina Begu o va întâlni pe a pata favorită a turneului, Petra Kvitova.