Irina Begu, învinsă de Șarapova la Wimbledon

Irina Camelia Begu la Wimbledon

Irina Begu a fost eliminată de Maria Șarapova din turul trei de la Wimbledon, în doar două seturi, scor 4-6, 3-6.

Nicio româncă nu a reușit vreodată s-o învingă pe Șarapova. Nici Irina Begu n-a putut trece de rusoaică astăzi, fiind învinsă în 82 de minute de a patra favorită de la Wimbledon.

În primul set, jocul a fost echilibrat până în game-ul al zecelea, când Maria a făcut un break, care a adus-o în avantaj.

În setul secund, Begu a fost de nerecunoscut, făcând multe greşeli neforţate, ceea ce i-a permis Șarapovei să câștige cinci game-uri consecutive. Însă când era doar la un singur game de victorie, românca și-a revenit, reușind să amâne succesul rusoaicei. Abia la al doilea serviciu pentru meci Maria Șarapova s-a impus categoric în meciul pentru optimile de finală.

Calificarea în turul al treilea este recompensată la Wimbledon cu un premiu de 77.000 de lire streline şi cu 130 de puncte WTA.

Horia Tecau și Jean Julien Rojer la Wimbledon

În proba de dublu, Florin Mergea și Rohan Bopanna s-au calificat în optimile turneului de Mare Șlem de la Londra, după o victorie în faţa cuplului Thomaz Bellucci / Guillermo Duran, cu scorul de 7-5, 7-6, 7-6.

În același timp, pe terenul 14 de la All England Club, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au evitat o eliminare prematură de pe tabloul masculin de dublu. Favoriții cu numărul 4 s-au calificat cu emoţii în optimi, după un meci maraton de cinci seturi care au durat 3 ore şi 39 de minute, cu Andre Begemann / Julian Knowle, scor 1-6, 3-6, 6-4, 6-2, 15-13. Ultimul set a durat nu mai puţin de 101 minute.

Pe tabloul de simplu, Monica Niculescu este jucătoare rămasă, care va juca mâine, pentru un loc în optimile Grand Slam-ului londonez cu Kristyna Pliskova (134 WTA).