Irina Begu e calificată în turul trei, iar Simona joacă astăzi

Irina Camelia Begu la Rio

Irina Begu a revenit cu o victorie la Miami după accidentarea care ținut-o departe de circuit câteva săptămâni, reușind cu greu să treacă de sportiva cehă Tereza Smitkova, scor 5-7, 6-4, 6-4.

Irina Begu este prima româncă din acest sezon ajunsă în turul trei la Miami, unde va da peste Agnieszka Radwanska, locul 7 WTA.

Bucureșteanca a învins-o pe Tereza Smitkova la capătul unui meci de două ore şi 18 minute, scor 5-7, 6-4, 6-4.

Irina Begu a început excelent meciul, a condus în primul set cu 4-1 si 5-3, dar adversara sa a revenit și s-a impus cu 7-5. Setul secund a fost mult mai echilibrat, ca Irina să reaușească un break vital în game-ul al șaptelea, ce i-a fost suficient să ducă meciul în decisiv.

În al treilea set, Irina a facut un break rapid, iar apoi experiența i-a permis să gestioneze cum trebuie finalul pentru o calificare în turul trei în faţa unei adversare de doar 20 de ani.

Pentru calificarea în turul trei, Irina Begu și-a asigurat un cec îvaloare de 31.670 de dolari și 65 de puncte WTA.

Simona Halep va debuta, astăzi,de la ora 17:00, în turneul de la Miami împotriva cehoaicei Nicole Vaidisova.

Monica Niculescu se va duela în această noapte de la 02:00 cu liderul mondial, Serena Williams, pentru un loc în turul trei al turneului dotat cu premii în valoare totală de 6,1 milioane de dolari.