Irina Begu a fost eliminată de Petra Kvitova

Irina Begu la Madrid Open

Irina Begu a fost învinsă în sferturile turneului de la Madrid de a patra favorite, Petra Kvitova, scor 5-7, 3-6, după doar o oră și jumătate de joc.

Irina Begu a reușit cea mai bună performanță din carieră la un turneu din categoria Premier Mandatory, odată ce a acces în sferturi la Madrid. În prepenultimul act al competiției iberice, românca nu a putut face față evoluției excelente a jucătoarei de pe locul 4 WTA, făcând doar un break în fața Petrei Kvitova în debutul meciului.

Imediat după startul duelului dintre cele două jucătoare, Irina Begu a pierdut ritmul meciului, permițându-i cehoaicei să controleze autoritar meciul.

Kvitova şi-a făcut meciul uşor în finalul primului set, cu break-ul care i-a refuzat Irinei tiebreak-ul, impunându-se în final, 7-5, 6-3. Astfel, Petra completează un tablou interesant al sferturilor de finală, Maria Șarapova vs Svetlana Kuznețova și Serena Williams vs Kvitova.

Irina Begu rămâne de la acest turneu cu un cec în valoare de 100 de mii de dolari, iar punctele accumulate o vor propulsa pe locul 31 WTA, cu șase locuri mai sus de cât la momentul actual.

În proba de dublu, Irina Begu și Lara Arruabarrena au fost eliminate, de asemenea, în sferturile turneului de perechea iberică dintre Garbine Muguruza și Carla Suarez Navarro, scor 2-6, 2-6, după o partidă care a durat doar o oră.