A început 2.Bundesliga

Weekendul trecut a început 2. Bundesliga. După prima etapă, prima poziţie este ocupată de către Fc Kaiserslautern, echipă aflată la egalitate de puncte cu FC Heidenheim 1846, Fc Nurnberg şi SV Darmstadt 98.

Kaiserslautern – Munchen 1860 3-2

Cel mai nebun meci a fost cel între Kaiserslautern şi TSV 1860 Munchen. În minutul 20, portarul gazdelor, Sippel a fost eliminat după ce a atins mingea cu mâna în afara careului. Okotie a deschis scorul în minutul 26, urmând ca tot el să majoreze diferenţa şapte minute mai târziu, astfel că la pauză, Munchen 1860 conducea cu 0-2.

Oaspeţii s-au mulţumit să conserve rezultatul de pe tabelă, dar socotelile lor au fost zdruncinate de penalty-ul transformat de Lakic în minutul 68. A fost semnalul revenirii pentru Kaiserslautern. Acelaşi Lakic a egalat cu o lovitură superbă de cap, iar Hofmann, abia intrat pe teren, a adus avantajul în minutul 80, în urma unei lovituri de cap dintr-un corner
S-a terminat 3-2, iar Kaiserslautern a început excelent un sezon la capătul căruia îşi propune promovarea în Bundesliga.