În căutare de identitate, Steaua defilează spre un nou trofeu

Steaua are drumul asigurat către finala Cupei Ligii, după ce Cristi Tănase, George Ţucudean şi Raul Rusescu au reușit să înscrie în fața Astrei Giurgiu, scor 3-0 după cele 90 de minute.

Pe un stadion bântuit de vânt și ger mai mult decât de oameni, FCSB-ul lui Gigi Becali s-a impus în fața adversarei încă din primele minute, Tănase marcând din fața porții după centrarea perfectă a lui Paul Papp.

Meciul a scăzut apoi în intensitate timp de jumătate de oră, după care debutantul Stelei, George Țucudean a înscris după o respingere greşită a lui Lung Jr. Până la finalul primei reprize, steliștii s-au întrecut în ocazii, însă care n-au majorat diferența de pe tabelă.

steaua bucuresti astra giurgiu cupa ligii

Startul reprizei secunde a fost, de asemenea, favorabil Stelei, care a rămas cu un jucător în plus pe terenul de joc, după ce Laurenţiu Rus a văzut două cartonaşe galbene în decurs de trei minute, primul pentru un fault, iar al doilea pentru un henţ.

După ce au rămas în zece jucători, giurgiuvenii nu s-au remarcat decât prin niște intrări dure la roș-albaștri, care nu au rămas neremarcate de arbitru. Scorul final a fost stabilit de Raul Rusescu, care a fost la capătul unui contraatac de excepţie al roş-albaştrilor, reuşind să marcheze ultimul gol al meciului după pasa din flancul drept al lui Chipciu.

Datorită acestei victorii, Steaua are șanse mari de a fi finalista Cupei Ligii sau chiar prima câștigătoare a trofeului inventat de LPF în acest sezon.

Echipele de start

Steaua: Arlauskis – Papp, Luchin, Varela, Toşca – Prepeliţă, Breeveld – Popa, Chipciu, Tănase – Ţucudean