Grecia-România 0-1. Start perfect în preliminariile EURO 2016!

România a început cu o victorie extraordinară campania de calificare pentru EURO 2016. Tricolorii au învins cu 1-0 Grecia chiar la ea acasă şi s-au răzbunat astfel după ce elenii le-au dat interzis la Mondialul din Brazilia.

Naţionala lui Victor Piţurcă a început excelent meciul de pe stadionul „Karaiskakis”. În min.9, Chipciu a fost faultat în careu de Holebas, iar căpitanul tricolorilor, Ciprian Marica (foto- sursa: gsp.ro) , a executat perfect penalty-ul acordat şi a deschis scorul. Marica a marcat al 25-lea gol în tricoul naţionalei, cifră cu care-l egalează pe Viorel Moldovan.

În continuare, Bogdan Stancu şi mai ales Alexandru Maxim (min. 36) au trimis două şuturi periculoase, dar de fiecare dată mingea a ocolit poarta gazdelor. În ultimul minut al primei reprize, după un corner executat de Maxim, Dragoş Grigore a expediat foarte bine mingea cu capul, însă portarul Greciei, Karnezis, a fost atent şi a reţinut balonul.

Începutul reprizei a doua a adus însă un moment greu pentru tricolori. Ciprian Marica a făcut un fault inutil la mijlocul terenului, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat (min. 53). Peste 8 minute, Samaris a cerşit un penalty, simulând un fault în careu după un duel cu Raţ, iar faza s-a încheiat cu un şut în plasa laterală a lui Diamantakos. Pe final de meci, am avut noroc când Manolas a trimis cu capul mingea în bara transversală (min.88).  S-a terminat în cele din urmă 1-0 pentru România, care şi-a trecut în cont primele trei puncte în preliminariile lui EURO 2016.

GRECIA-ROMÂNIA 0-1 (0-1)

A marcat: Marica (min.10)- penalty.

Grecia: Karnezis – Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas – Samaris (min.65- Kone), Tachtsidis, Mantalos (min.65- Lazaros)- Salpingidis, Mitroglou, Samaras (min.46- Diamantakos). Antrenor: Claudio Ranieri.

România: Tătăruşanu – Tamaş, Chiricheş, Grigore, Raţ – Hoban (min.84- Prepeliţă), Pintilii – Maxim (min.68- G. Enache), Chipciu (min.90- Torje), Stancu – Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.