Rapid a debutat cu o surpriză în returul Ligii 1, realizând o victorie în fața campionei, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Gecov.

Rapid are șanse mari de a scăpa de retrogradare, după ce în această iarnă a făcut câteva achiziții, iar finanțatorul Valerii Moraru a plătit salariile restante. Victoria împotriva echipei din Ghencea a produs surpriza etapei, fiindcă Steaua FCSB n-a prestat cel mai bun joc al său, fiind depășită pe anumite părți ale terenului. Roş-albaştrii au avut posesia de partea lor, dar ocaziile au fost puţine în prima repriză. Cea mai periculoasă fază fiind construită de Paul Papp, în minutul 13, atunci când a lovit bara dintr-o centrare a lui Tănase, ca apoi în prelungiri Daniel Niculae să rateze singur cu portarul printr-o reluare slabă şi mult peste poarta lui Cojocaru.

În repriza secundă, Rapidul a insistat pe contraatac, ceea ce le-a adus și golul victorios. În minutul 60, Rui Miguel îl găsește pe Gecov liber în careu, care nu îl iartă pe tânărul portar din Ghencea. După deschiderea scorului până la final Fotbal Club Steaua București și-a construit de nenumărate ori calea spre poarta Rapidului, însă ineficient. În minutul 85, Tănase a irosit șansa egalării, trimițând în bară din 4 metri.

Finalul meciului ne aduce eliminarea lui Săpunaru pentru cumul de cartonașe galbene. Rusescu semnează ultimele două ocazii ale Stelei, dar fără succes, fluierul anunța victoria rapidiștilor.

Echipele de start:

Steaua: Cojocaru – Papp, Luchin, Varela, Guilherme – Filip, Breeveld – Ad. Popa, Chipciu, Tănase – Ţucudean
Rezerve: Niţă – Iancu, Stanciu, Toşca, Rusescu, Neagu, Bourceanu

Rapid: Buchta – Săpunaru, Borda, Cmvos, Josl – Gecov,  Garay – Meulens, Pancu, Niculae – Benson
Rezerve: Bornescu, J. Oriol, Sapina, A. Dan, Cerlincă, Rui Miguel, N. Vasile