În timp ce Steaua se chinuia pe propriul teren cu Dinamo Kiev, echipa naționala de handbal feminin a României deja reușea să se califice în grupele principale ale Campionatului European dupa reușita în fața Ucrainei, cu scorul de 23-22.

După numai un singur punct obținut în Grupa B, fetele noastre erau nevoite să câștige pentru a fi sigure de calificarea în grupa principală I a turneului final din Ungaria și Croația, iar victoria multașteptată a venit cu mari emoții precum și cu Danemarca.

Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au câștigat la limită meciul cu ucrainencele, pentru că au decăzut dramatic în ultimele 10 minute în comparație cu tot restul partidei, în care și-a dominat adversarul. Încă de la debut, eram în avantaj cu scorul de 4-1, până când tricolorele Elisei și Chiper și-au dat drumul la elan și au menținut scorul în favoarea noastră până la pauză în timp ce ofensiva adversarelor era destul de consistentă.

În repriza secundă, în ciuda faptului că Borşcenko a marcat în mod constant de pe extrema stîngă, fetele noastre au continuat în forță să pună presiune pe ucrainence, iar Cristina Neagu ne-a adus la scorul de 19-14 în minutul 47. 01-neagu-romania-ucrainats005Imediat după avantajul creat, tricolorele au resimțit oboseala și epuizarea fizică, iar Ucraina s-a transformat brusc și era aproape să ne egaleze. Acele ultime 3 minute tensionate au creat tuturor emoții, însă datorită celei mai bună jucătoare a lumii din 2010 am câștigat cu 23-22 și ne-am calificat mai departe.Prin această calificare România și-a asigurat în loc între primele 12 naționale ale Europei.

„Este o surpriză pentru mine faptul că nu s-a calificat Rusia, cu toate că în ultimii ani Polonia a crescut foarte multe jucătoare, au handbaliste excelente, precum Kudlacz şi Wojtas. Ne va fi foarte greu, dar mă bucur că a venit Polonia din grupa cealaltă”, a declarat Gheorghe Tadici.

În grupa principală I, România se va întâlni cu Ungaria, Spania şi Polonia, iar prima confruntare va avea loc mâine, împotriva gazdei rivale Ungaria. Pentru a ajunge în semifinale, fetele noastre ar trebui să obțină victorii pe bandă rulandă.