simona halep dubai

Simona Halep a reușit să se califice în sferturile de finală ale turneului de la Dubai în fața bulgăroaicei Ţvetana Pironkova, scor 6-4, 6-3.

Deși Simona Halep a avut un start ezitant, în care s-a evidențiat mai mult jocul inspirat al Tsvetanei Pironkova, românca a știut să se replieze datorită sfaturilor antrenorului său, care i-a permis să câştige primul set cu 6-4.

În setul secund a început cu aceeași atitudine ezitantă din primul set, după care a lansat o tactică agresivă, cu lovituri puternice, pe care tenismena din Bulgaria nu le-a putut întoarce, dând semne de oboseală. Astfel, Simona a încheiat meciul după o oră și 20 de minute cu un scor de 6-4, 6-3.

„Sunt prima dată în „sferturi” aici şi mă simt bine. Nu pot pierde dacă sunt susţinută aşa din tribună. Pot să vorbesc şi în română la câtă lume e aici. Sunt mai puternică mental acum. Makarova joacă foarte bine, am şansa mea mâine. Mă voi bate să câştig”, a spus Simona la finalul meciului.

În sferturile de finală, Simona Halep va da peste Ekaterina Makarova, locul 9 WTA, cea care a eliminat-o pe constănțeancă în aceeaşi fază de la Australian Open, când rusoaica a bătut cu scorul de 6-4, 6-0.

Datorită victoriei de astăzi, Simona şi-a asigurat un cec în valoare de 52.430 de dolari și 190 de puncte WTA, ceea ce o ajută pe româncă să revină în Top 3, în condiţiile în care rivala directă, Petra Kvitova, a cedat în această fază a competiţiei, în duelul cu iberica Carla Suarez Navarro.