Simona Halep a reușit să se califice în prima finală a noului sezon, după ce a învins-o pe chinezoaica Saisai Zheng, cu scorul de 6-2, 6-3, şi va disputa finala împotriva elvețiencei Timea Bacsinsky (47 WTA).

Simona Halep a obținut o nouă performanță, după ce s-a calificat în cea de-a 15 finală a carierei în fața tenismenei Saisai Zheng. Românca s-a impus încă din primul set al semifinalei de la Shenzhen, fiind extrem de agresivă pe teren. Halep a condus cu 5-1, a cedat un singur game pe propriul serviciu și a luat setul cu 6-2 după 41 de minute.

În setul secund, principala favorită a competiției chineze a fost mai relaxată și i-a permis lui Saisai Zheng să echilibreze meciul până la 3-3, însă a pulsat spre final print-un break, ca apoi să servească cu succes pentru calificarea în finală.

Pentru accederea în finală la Shenzhen, Halep va primi 180 de puncte WTA şi 55.323 de dolari.

„Sunt foarte mândră de cum am evoluat săptămâna asta, am avut un start bun. Astăzi nu am jucat la nivel maxim, dar o parte a publicului a fost de partea mea şi îi mulţumesc. Sper să am un an bun şi fanii să fie mereu alături de mine. Mai întâi mă gândesc la meciul de mâine, iar apoi vreau să ajung din nou la Turneul Campioanelor. Vreau să joc multe meciuri şi să devin o jucătoare mai bună”, a declarat Simona Halep.

În ultimul act al competitiei, Simona Halep o va întalni pe elvețianca Timea Bicsinsky, care învins-o pe Kvitova cu scorul de 6-4, 6-4. Sportiva noastră a jucat doar o singură dată împotriva tenismenei de pe locul 47 în ierarhia mondială, acum 4 ani, când s-a impus lejer în Belgia cu scorul de 6-1, 6-3.