Principala favorită a turneului de la Dubai a debutat cu o victorie în competiție, Simona Halep reușind să facă un scor de 6-2, 6-0 împotriva Danielei Hantuchova.

Simona Halep nu a avut probleme cu cehoaica Hantuchova, românca impunându-se în doar două seturi în meciul din turul secund al turneului pe hard din Dubai.

După un început echilibrat, Simona nu a avut nici o dificultate în a se distanţa prin cele două breakuri, care i-au asigurat primul set, scor 6-2. În al doilea set, Hantuchova nu a mai avut reacţie, iar Simona a jucat impecabil, Halep reuşind să câştige cu 6-0.

Până la finalul meciului, slovaca a acumulat nu mai puţin de 33 de erori neforţate, faţă de 12 ale Simonei Halep, Daniela acuzând programul foarte încărcat din ultima perioadă, aspect care a contat pentru ea în această partidă.

În optimile de finală de la Dubai, Simona Halep va evolua miercuri, de la ora 17.00, împotriva bulgăroaicei Tsvetana Pironkova. Cele două nu s-au mai întâlnit până acum.