simona halep dubai

Simona Halep a făcut un mare meci astăzi, dovedind tuturor că merită să fie principala favorită a turneului de la Dubai, să fie finalistă și să revină pe podiumul mondial. Sportiva noastră a avut nevoie o oră şi 42 de minute de joc pentru a se califica în finala turneului de categorie Premier, cu victoria 2-6, 6-1, 6-1 împotriva favoritei 3, Caroline Wozniacki.

Simona Halep a eliminat-o pe Caroline Wozniacki din semifinalele turneului de la Dubai, după un meci în care românca a fluctuat, însă a reușit să o surclaseze pe locul 5 WTA, cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1.

În primul set, Simona a fost dominată de daneză, care a reușit trei break-uri în fața româncei învăluite de propriile greșeli neforțate.

În setul secund, Halep a revenit de la pauză cu un suflu nou, care i-a permis să se distanțeze până la 4-0, în timp ce Wozniacki acuza probleme medicale. Cu un joc agresiv, Simona a știut să trimită meciul în decisiv, lăsându-i doar un game adversarei.

În decisiv, Simona Halep a menținut același ritm din setul anterior, iar daneza nu a avut nici o șansă. Doar o singură slăbiciune a arătat constănțeanca, la 2-0, atunci când şi-a pierdut break-ul avans, însă s-a repliat rapid şi a terminat meciul fără alte emoţii, scor final 2-6, 6-1, 6-1.

„Mă simt senzaţional aici. A fost un meci greu, pentru că Wozniacki a alergat foarte mult şi a pus presiune pe mine. Mă bucur că am avut parte de un public minunat, chiar nu pot să pierd când am alături astfel de fani. Cred că am jucat mai bine de la o zi la alta în această săptămână. Am fost mai agresivă şi cred că şi mai relaxată în timpul meciurilor”, a spus Simona Halep.

Frumoasa victorie a făcut-o pe Halep finalistă la turneul Premier de la Dubai, dar și posesoare a unui cec în valoare de 227.860 de dolari şi 585 puncte WTA.

În actul final, Simona se va întâlni cu Karolina Pliskova, locul 18 WTA și o tânără aflată în plină ascensiune, după ce a eliminat-o pe Garbine Muguruza, scor 6-4, 5-7, 7-5, în semifinale.

Românca a vorbit şi despre confruntarea cu Karolina Pliskova, adversara ei din finală: „Nu am mai jucat cu ea, aşa că va fi o provocare nouă pentru mine. Va fi un meci dificil, dar mă voi bucura de el. Pliskova e o jucătoare bună, serveşte foarte bine, dar eu va trebui să stau aproape de tuşă şi să fiu foarte agresivă”.