Simona Halep vs Serena Williams la Miami Open

Simona Halep a ratat a doua calificare consecutivă în finala unui turneu de categorie Premier Mandatory, după ce a fost învinsă în semifinale la Miami de liderul incontestabil, Serena Williams, scor 6-2, 4-6, 7-5.

Cel mai așteptat duel al anului s-a produs cu un deznodământ dramatic pentru Halep și fericit pentru liderul mondial. Serena Wiliams a reușit încă din primul set să-și impună jocul în fața româncei, servind perfect și agățându-se de fiecare minge. Nici intervenţia lui Victor Ioniţă de la mijlocul setului nu a putut întoarce rezultatul primei părți, astfel că se făcea 6-2, în 33 de minute.

În setul secund, echilibrul a dictat spectacolul. Fiecare jucătoare de pe podiumul mondial s-a impus pe propriul serviciu până spre final, când niște greșeli neforțate ale Serenei și forța Simonei i-au adus primul break din această semifinală. Halep a câştigat setul secund pe propriul serviciu, iar deznodământul meciului între cele mai în formă jucătoare din lume se amâna în decisiv.

În ultimul set, Serena Williams a devenit un uragan de neoprit, reușind să facă 3-0 în doar câteva minute. Avantajului break-ului realizat în fața Simonei, a adus-o pe Serena până la 5-3, când a servit pentru câştigarea meciului. Totuși, luptătoarea Halep întoarce partida și egalează până la 5, ca nervii liderului mondial să concureze cu galeria româncei. A urmat un serviciu perfect pentru Williams, care a conchis semifinala cu un break la 0 şi s-a calificat pentru a opta oară în finala Miami Open, unde de această dată o așteaptă Carla Suarez Navarro.

După acest turneu, Simona Halep îşi consolidează locul 3 WTA, însă se va apropia de la 1.089 de puncte la 319 puncte de rusoiaca Maria Şarapova, clasată pe locul 2 şi eliminată în manşa secundă a competiţiei din Florida.

În acelaşi timp, românca a pierdut poziţia de lider în Race to Singapore, fiind depăşită de Serena Williams.