Irina Begu este prima româncă din turul doi de la Wimbledon, după victoria din două seturi cu tânăra Daria Gavrilova, scor 7-6, 6-1.

Irina Begu s-a calificat fără probleme în turul secund al Grand Slam-ului de la Londra, reușind 20 de lovituri câștigătoare în fața rusoaicei Gavrilova, care a cedat meciul după tie-break-ul pierdut în primul set, scor 7-6, 6-1.

În prima parte din cele 85 de minute de joc, Irina și Daria s-au întrecut în a face greșeli neforțate, românca reușind cu doar una mai puțin față rusoaică, 20-21. Acest lucru este de perceput pentru cel de-al treilea meci de pe iarbă al Irinei Begu și lipsa de experiență a tinerei Gavrilova.

Irina Camelia Begu la Wimbledon

Tie-break-ul din primul set a decis soarta meciului de pe Terenul 4, când a 30-a favorită a competiției engleze a rezolvat soarta setului la capătul celui de-al doilea schimb de terenuri, scor 7-6.

În setul secund, rusoaica nu a mai putut gestiona propriul serviciu, iar Irina Begu a profitat și s-a desprins până la 5-0. Pauza cerută de adversara sa, n-a mai putut remonta nimic, iar românca și-a încheiat debutul fericit de la Wimbledon pe propriul serviciu.

Prin această victorie, Irina Begu şi-a asigurat un cec de 47.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, urmând să joace în turul secund cu ucraineanca Lesia Ţurenko, aflată pe locul 68 în lume.

Această reușită de la cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului nu este prima pentru românii participanți, fiindcă Florin Mergea alături de Rohan Bopanna se calificaseră deja în şaisprezecimile tabloului de dublu de la Wimbledon, după un meci adjudecat în minimum de seturi în faţa perechii Tim Smyczek/Jiri Vesely, cu scorul se 6-3, 7-6, 6-1.

Alexandra Dulgheru la Wimbledon

Tot în prima zi de Wimbledon, Alexandra Dulgheru n-a avut nicio șansă în fața franțuzoaicei Kristina Mladenovic, pierzând cu 6-2, 6-1, după doar o oră și 10 minute de joc.

În programul zilei de mâine, Simona Halep va debuta în jurul orei 17:00 în fața Janei Cepelova (locul 106 WTA), fiind al doilea de pe terenul 1.

Andreea Mitu va evolua în ultimul meci de pe terenul patru, împotriva Olgăi Govorţova (locul 122 WTA), iar Monica Niculescu o va întâlni pe Monica Puig (locul 91 WTA), în al treilea meci de pe terenul nouă.