FC România face senzaţie în Cupa Angliei şi se califică în turul doi preliminar!

FC România continuă să facă senzaţie în Cupa Angliei. Echipa târgovişteanului Ionuţ Vintilă s-a calificat în turul doi preliminar, după ce a învins cu 3-1, în deplasare,  formaţia AFC Sudbury din Liga a 8-a engleză.

FC Romania a deschis scorul prin Bugiu în min.5, însă adversarii au egalat zece minute mai târziu. În min. 25, echipa imigranţilor români din UK a rămas în zece oameni pe teren, după ce Costache a primit cartonaşul roşu.  Nu a contat deloc acest lucru, pentru că în min. 72 FC România a trecut din nou  în avantaj pe tabelă, prin golul lui R. Petru. Scorul final de 3-1 l-a stabilit Kumanov, în ultimul minut al meciului, iar fanii români care au fost la acest meci au declanşat fiesta.

Aşadar, povestea merge mai departe   iar FC România îşi va afla luni după-amiază adversarul din turul doi preliminar al Cupei Anglei.

Urmăriţi mai jos, în secţiunea video, golul al treilea al echipei lui Ionuţ Vintilă, reuşit de Kumanov, precum şi bucuria care a urmat după această reuşită.