Echipa României a câştigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică

• Nicoleta Ungureanu
  • 19 iunie 2016
  • Sport

Echipa naţională a României a câştigat, sâmbătă, medalia de argint la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică, găzduite în premieră de Coreea de Sud, notează site-ul oficial al Federaţiei Române de Gimnastică.

Contribuţia pentru acest rezultat a aparţinut echipei formate din Corina Constantin (individual feminin), Lavinia Panaete, Dacian Barna (perechi), Lucian Săvulescu, Lavinia Panaete, Dacian Barna (trio), Bianca Gorgovan, Gabriel Bocşer, Lavinia Panaete, Lucian Săvulescu, Andreea Bogati (grup) şi Anca Surdu, Mădălina Cioveie, Andreea Bogati, Alexandra Oprea, Andreea Darie, Laura Cristache, Denisa Ganea, Bianca Becze (Aerobic Dance).

România se află pe podium pentru a opta oară consecutiv,

La finalul primei faze a Campionatelor, România a fost medaliată cu argint, în acest clasament reuşind să puncteze doar 11 din cele aproape 40 de ţări participante:

1. China 14 p, 2. România 18 p, 3. Coreea de Sud 21 p, 4. Ungaria 24 p, 5. Rusia 26 p, 6. Franţa 28 p, 7. Spania 29 p, 8. Argentina 6 p, 9. Brazilia 75 p, 10. Ucraina 107 p, 11. Mexic 107 p.