Dinamo urcă pe locul 2 după victoria cu Petrolul

Dinamo se impune cu 2-0 în fața Petrolului, după un meci în care niciuna dintre echipe nu a strălucit.

Aflat la primul său meci, atacantul lui Dinamo, Essombe, a luat cu asalt poarta lui Pecanha, iar în minutul 17, l-a pus la grea încercare pe portarul advers cu un șut de la marginea careului. După doar 2 minute, acesta reușește să și marcheze, după ce Pecanha a respins nefericit șutul lui Rotariu direct la el.

Dinamo a continuat să domine partida, iar în minutul 37, Gavrilă îi fentează pe apărătorii „lupilor galbeni” și rămâne singur, față în față cu portarul, dar șutul acestuia se duce direct în Pecanha.

În minutul 73, Gnohere stabilește scorul final, 2-0 pentru Dinamo, din centrarea lui Fai, care reușise o pătrundere în flancul stâng, după ce a interceptat un balon de la jucătorii Petrolului.

După această victorie, „câinii roșii” se află pe poziția secundă, la egalitate de puncte cu Viitorul, care are, însă, un golaveraj mai bun, în timp ce Petrolul a rămas pe ultimul loc cu doar un punct, după penalizarea de 6 puncte primită la începutul sezonului.

Dinamo: Cerniauskas – Fai, Nedelcearu, Mevlja, Filip – Vojnovic (cpt), Tîrcoveanu (Palici ’57) – Gavrilă (Feussi ’72), Rotariu, Matei – Essombe (Gnohere ’57). Rezerve: I. Popescu – M. Popescu, P. Petre, Șerban. Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul: Pecanha – Peteleu (Zoubir ’46), Benga, Porret, Rippert – D. Bucșa, Ropotan – D. Varga, L. Marinescu (cpt), Farina (Nepomuceno ’77) – Vl. Rusu (Tamuz ’46). Rezerve: Cobrea – Al. Tudose, Altama, Al. Chiriță. Antrenor: Tibor Selymes